Три медала за Русия в първия ден на ЕП по спортна гимнастика

Състезателите на Русия спечелиха три медала в първия ден на финалите на отделните уреди на Европейското първенство по спортна гимнастика в Клуж (Румъния). Давид Белявский спечели златото на кон с гривни с 15.100, изпреварвайки олимпийския шампион от Лондон 2012 Кристиан Берки (Унгария) с 14.900 и защитаващия титлата си от Берн 2016 Харутюн Мердинян (Армения) с 14.833. Дмитри Ларкин завърши втори на земя с 14.466, като отстъпи само на представителя на домакините Мариан Драгулеску.

Драгулеску, олимпийски вицешампион от Атина 2004, заслужи 14.500 за изпълнението си и взе четвърта европейска титла в кариерата си на земя. Александър Шатилов, европейски първенец от Москва 2013, остана трети с 14.400, както и преди година в Берн.

Третото отличие за Русия донесе 15-годишната дебютантка на голямо първенство при жените Елена Ерьомина на смесена успоредна с резултат от 14.300 на финала. Шампионка стана Нина Дервел (Белгия) с 14.633, записвайки най-големия успех в кариерата си. С бронза се окичиха Елиса Дауни (Великобритания) и Елизабет Зайц (Германия) с по 14.133. 17-годишната Дауни вчера стана първата британка с титлата в многобоя на Европейски шампионат.

На халки при мъжете олимпийският и световен шампион Елефтериос Петруниас от Гърция взе трета поредна титла с 15.433. Втори се класира Кортни Тълок (Великобритания) с 15.066, а трети завърши Игор Радивилов (Украйна) с 15.033. На прескок при жените французойката Колин Девияр изненада фаворитките и заслужи златото с 14.466 точки. Елиса Дауни остана втора с 14.350, записвайки третия си медал на първенството, а Богларка Девай от Унгария заслужи бронза с 14.316.