Челси взе голямо психологическо предимство в битката с Тотнъм и е на финал за ФА Къп (видео)

Челси се класира за финала на Купата на Англия, след като победи големия си съперник в битката за титлата в Премиър лийг Тотнъм с 4:2. Лондонските съперници изиграха страхотен мач на "Уембли", в който "сините" повеждаха на два пъти чрез Вилиан (5', 43'), но "шпорите" изравняваха чрез Хари Кейн (18') и Деле Али (52'). Челси обаче реши сблъсъка в своя полза в последния 1/4 час, когато Еден Азар (75') и Неманя Матич (80') вкараха още два гола.

Изненадващо Антонио Конте бе оставил Еден Азар и Диего Коща на скамейката за началото. Вместо тях стартираха Вилиан и Миши Батшуай. Нейтън Аке също започна като титуляр за Челси. Тибо Куртоа и Маркос Алонсо, които пропуснаха дербито с Манчестър Юнайтед, се завърнаха. Маурисио Почетино заложи почти на най-доброто. Киърън Трипиър беше предпочетен пред Кайл Уокър. Виктор Уаняма също бе титуляр за "шпорите". Челси - Тотнъм

Лондонските съперници изиграха много динамично първо полувреме. Още в петата минута Вилиан откри резултата, след като изпълни добре пряк свободен удар, прехвърли стената и прати топката в ъгъла. Получи се лек рикошет, а и Лорис не се намеси по възможно най-добрия начин - 1:0. Тотнъм отговори сравнително бързо и в 18-ата минута "шпорите" изравниха резултата. Ериксен центрира отдясно към Кейн, който реагира по брилянтен начин и отклони с тила си, пращайки топката в далечния ъгъл.

След това попадение Тотнъм постепенно взе инициативата и Уаняма и Дайър имаха добри възможности да направят обрата пълен. Точно тогава дойде грубата грешка на Сон Хюн-Мин, който се хвърли в краката на Моузес и направи дузпа. Вилиян бе точен от бялата точка, вкарвайки втория си гол днес. Челси - Тотнъм

В самия край на частта Лорис игра с топката извън наказателното си поле, но се отърва в тази ситуация, тъй като съдийската бригада не видя това.

Второто полувреме започна добре за Тотнъм. В 52-ата минута Ериксен центрира по перфектен начин в наказателното поле, където Деле Али изскочи между Луис и Аспиликуета и простреля отблизо Куртоа.

В 60-ата минута в игра за Челси се появиха Диего Коща и Еден Азар, които замениха Батшуай и Вилиан.

Тотнъм натискаше в тези минути, но както се случи и през първото полувреме, до гол стигна Челси. 1/4 час преди края отбраната на "шпорите" не успя да се справи с един корнер пред вратата на Лорис. Топката стигна до Азар, който с левия крак я прати в ъгъла за 3:2.

В 80-ата минута Неманя Матич реши всичко след страхотен гол, дошъл след удар от над 25 метра. Топката влезе точно до сглобката на гредите в горния десен ъгъл - 4:2.

В оставащите до края минути "сините" пропуснаха да разгромят обезсърчения си съперник. В добавеното време Куртоа спаси на голлинията удар от фаул на Хари Кейн.

Утре е другият полуфинал, в който един срещу друг се изправят Арсенал и Манчестър Сити. Финалът е на 27 май.

Челси:

Куртоа: Аспиликуета, Луис, Аке, Моузес, Канте, Матич, Алонсо, Вилиан (60'-Азар), Батшуай (60'-Коща), Педро (74'-Фабрегас)