Мечтата на Бешикташ отлетя след 16 дузпи, Лион е на полуфинал (видео)

Бешикташ не успя за първи път в историята си да се класира за полуфинал в европейските клубни турнири. Турският гранд заличи пасива си от един гол срещу Лион, а победата с 2:1 в редовното време прати мача в продължения. В тях и двата отбора пропуснаха да решат всичко в своя полза и оставиха развръзката за дузпите. Първите 12 изпълнения бяха точни, но стражът на Лион Антони Лопеш спаси последователно ударите на Душко Тошич и Милан Митрович. Първият пропуск не се оказа фатален, защото Кристоф жале шутира над вратата, но Максим Гоналон беше безпощаден и класира "хлапетата" на полуфиналите.

Инцидентите преди първия мач, когато фенове на двата отбора се сбиха по трибуните, бяха водеща тема в дните преди реванша, но двубоят в Истанбул премина без подобни случки. Бешикташ беше единственият останал шампион в надпреварата и се надяваше за първи път в историята си да се класира за полуфинал в евротурнирите. Лион пък пристигна със самочувствието от късния обрат у дома и разчиташе да използва максимално скоростта на нападателите си.
В състава на Брюно Женесио като титуляр след пауза от 5 месеца се появи централният защитник Никола Н'Кулу. В предни позиции пък действаха Лаказет, Матийо Валбуена и Максуел Корне.

Дженк Тосун беше на върха на атаката на Бешикташ, подкрепян от Рикардо Куарешма, Райън Бабел и Талиска.
Подкрепяни от френетичната си публика, турците доминираха в началото, но без да създадат стопроцентово положения пред вратата на Антони Лопеш. В средата на полувремето обаче напористата игра на "черните орли" даде резултат. Пас от десния фланг стигна до Талиска, той се обърна в наказателното поле и с хубав удар се разписа за 1:0. Лион изравни в 34-ата минута благодарение на звездата си Лаказет. Той се озова сам срещу Фабрисио и технично го прехвърли. В 41-ата минута френският национал беше близо до нов гол, но стреля в гредата.

През второто полувреме интересни ситуации не липсваха и пред двете врати. В 58-ата минута Адриано центрира към Андерсон Талиска и бразилецът с глава изравни общия резултат от двата мача. Не след дълго Александре Лаказет стреля в ръцете на Фабрисио.
Последните минути на редовното време бяха инфарктни. Първо Райън Бабел от чиста позиция в наказателното поле нацели свой съотборник, вместо вратата. После пък гостите не успяха да добутат топката зад голлинията при продължително разбъркване в наказателното поле. В заключителните секунди Лаказет излезе сам срещу Фабрисио, но шутира в напречната греда.

В продълженията най-сериозният пропуск направи героят до момента Талиска. Така се стигна до дузпи, при които всеки от първите шестима изпълнители за двата отбора беше точен. Тогава Антони Лопеш хвана удара на Душко Тошич, но вместо да сложи край на драмата, Кристоф Жале изстреля топката високо над вратата. Лопеш отново излезе на сцената и отчая и Милан Митрович. Това даде шанс на Максим Гоналон да класира Лион и опитният халф го стори с прецизен удар под гредата.

БЕШИКТАШ - ЛИОН 2:1 в редовното време и продълженията, 6:7 след дузпи
1:0 А. Талиска (27)
1:1 А. Лаказет (34)
2:1 А. Талиска (58)