10 от Аякс нокаутираха Шалке в продълженията (видео)

Аякс се класира по изключително драматичен начин за полуфиналите в Лига Европа. Холандският гранд загуби с 2:3 като гост на Шалке 04 след продължения, но голът на Ник Виергевер в 111-ата минута имаше огромна стойност и прати тима на Петер Бош в следващата фаза на турнира. В редовното време Шалке заличи пасива си от първия мач с бързи голове след почивката на Леон Горетцка и Гуидо Бургщалер, а в продълженията точен удар на Даниел Калиджури с глава в 101-ата минута сякаш сложи край на интригата, защото гостите от Холандия бяха с човек по-малко след 80-ата минута, заради червен картон на защитника Жоел Велтман.

Преди този мач Шалке 04 имаше три сблъсъка с холандски съперници в евротурнирите и във всеки от тях беше спечелил домакинството си с три гола разлика. Днес тимът от Гелзенкирхен водеше с 3:0 и имаше човек повече, но въпреки това отпадна.

Треньорът на Шалке Маркус Вайнцийрл заложи в атаката на Гуидо Бургщалер, а зад австриеца беше триото Макс Майер, Леон Горетцка и Даниел Калиджури. Сред резервите остана бившият нападател на Аякс Клаас-Ян Хунтелаар.

Аякс излезе в предни позиции с Амин Юнес, Бертранд Траоре и Джъстин Клуйверт. Сред титулярите се завърна датският национал Ласе Шьоне, а неговият сънародник Каспер Долберг бе резерва.

Въпреки солидния си аванс от първия мач, футболистите на Аякс започнаха смутено и можеха да получат гол още в първата минута, но Леон Горетцка не отправи прецизен удар след хубав пробив и центриране на Сеад Колашинац. При следващата си атака домакините уцелиха и греда. Макс Майер се освободи и фалцово насочи топката към далечния ъгъл, но страничният стълб спаси гостите.

Аякс сравнително бързо се окопити и умело комбинираше в средата на терена. Холандците организираха и няколко интересни атаки, при една от които Ник Виергевер стреля със задна ножица, но без да затруди Ралф Феерман. В 32-ата минута Бертранд Траоре се отскубна и прати топката в мрежата на Шалке, но попадението му правилно беше отменено заради засада. Малко след това Макс Майер шутира високо в аут след подаване на Горетцка, а в самия край на полувремето Гуидо Бургщалер от удобна позиция пропусна да даде преднина на "кралскосините".

В 47-ата минута Феерман трябваше да се намесва след коварен удар от фаул на Шьоне, а в 53-ата Шалке поведе с гол на Горетцка. Най-активният футболист на домакините беше намерен на скорост в наказателното поле от Бургщалер и прокара топката под плонжа на Андре Онана. Само 180 секунди по-късно германците изравниха общия резултат от двата мача. Този път центриране на Колашинац завари неподготвени бранителите на Аякс и Бургщалер изправи на крака феновете на "Фелтинс Арена".

Шалке искаше максимално да се възползва от объркването в редиците на гостите и можеше да вкара и трети гол, но Бенедикт Хьоведес стреля неточно с глава. Аякс все пак преодоля критичния момент, но в 80-ата минута понесе нов тежък удар. Жоел Велтман извърши ненужно нарушение в центъра на терена, което означаваше втори жълт и съответно червен картон. Това можеше да коства скъпо на холандците до края на редовното време, защото, но Андре Онана със сетни сили изпревари Хьоведес.

В продълженията домакините имаха всички на своя страна - публиката, численото предимство, а и гол повече, отбелязан в 101-ата минута от Даниел Калиджури. Той засече с глава поредното добро центриране на Колашинац и доближи Шалке до полуфиналите. Десет минути по-късно обаче Матия Настасич, в опита си да изчисти, ритна топката в крака на Виергевер и оттам тя влетя във вратата на Феерман. Сега домакините се нуждаеха от още едно попадение, но вместо това станаха жертва на смъртоносна контраатака в 120-ата минута, завършена от Амин Юнес.

Аякс драматично се класира за полуфиналите, а огромното разочарование остана за Шалке.

ШАЛКЕ 04 - АЯКС 3:2 след продължения (2:0 в редовното време)
1:0 Л. Горетцка (53)
2:0 Г. Бургщалер (56)
3:0 Д. Калиджури (101)
3:1 Н. Виергевер (111)
3:2 А. Юнес (120)

* Аякс се класира за полуфиналите с общ резултат 4:3