Барса дори не се доближи до чудото, Юве мечтае за требъл (видео + галерия)

Ювентус се класира за полуфиналите в Шампионската лига, след като елиминира друг от фаворитите за трофея - Барселона. Реваншът на "Камп Ноу" завърши без голове и с общ резултат 3:0 отборът на Масимилиано Алегри си осигури място в голямата четворка и вече чака жребия в петък, в който ще участват още Монако, Атлетико Мадрид и настоящият европейски клубен шампион Реал Мадрид. Барса положи много усилия, за да навакса огромното си изоставане от първия мач, но срещу себе си имаше съперник, който знаеше как да противодейства на силните оръжия на каталунците. Тимът на Луис Енрике пропусна няколко чисти положения, но в нито един момент не се създаде усещането, че е възможно да се повтори историческият обрат от осминафинала срещу Пари Сен Жермен.

Ювентус има шанс да завърши сезона с исторически требъл, след като е на крачка от поредната си титла в Серия "А", а освен това се класира и за финала за Купата на Италия. Лео Меси отново не успя да вкара гол на Джанлуиджи Буфон, а Барса остана на един мач от рекорда на Байерн (Мюнхен) от 16 поредни домакински победи в Шампионската лига.

И днес каталунците разчитаха на магическото трио в атака, съставено от Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Защитата бе от четирима, като Хавиер Масчерано остана на пейката, а сред титулярите беше Жорди Алба. Испанският национал действаше на обичайната си позиция от лявата страна, а другите трима бранители бяха Жерард Пике, Самюел Юмтити и Сержи Роберто. В средата на терена играеха Андрес Иниеста, Иван Ракитич и Серхио Бускетс.

В състава на Ювентус нямаше никакви изненади. Масимилиано Алегри заложи на схемата 4-2-3-1, като в преди най-предни позиции бe Гонсало Игуаин. Хуан Куадрадо, Марио Манджукич и героят от първата среща Пауло Дибала, който се възстанови от контузията си, също тормозеха защитата на каталунците. Двамата вътрешни халфове бяха Сами Кедира и Миралем Пянич, а карето бранители пред Джиджи Буфон оформиха Даниел Алвеш, Джорджо Киелини, Леонардо Бонучи и Алекс Сандро.

Италианците започнаха със самочувствие и в началните минути успяваха да се задържат в противниковата половина. Няколко по-твърди влизания показаха, че на рефера Бьорн Кайперс няма да му е никак лесно, но той се справи авторитетно. Пробив на Неймар ентусиазира публиката, но след като технично премина покрай Дани Алвеш, бразилският нападател не можа да намери свой съотборник в наказателното поле.

След 10-ата минута Барса загради гостите и с продължителни разигравания търсеше пролуки за извеждащи подавания към нападателите. Неймар отново действа находчиво и прехвърли топката към намиращия се около точката на дузпата Луис Суарес, но той не се ориентира добре. В ответната атака Игуаин стреля мощно над гредата.

Всяка контра на гостите предизвикваше смут в защитата на Барселона, но това не бе изненада предвид факта, че каталунците бяха съсредоточили почти всички сили в офанзивен план. В 17-ата минута Жорди Алба изскочи зад отбраната на Юве, но не успя да настигне топката и да я центрира. Две минути по-късно Меси намери позиция за стрелба, но кълбото излезе в аут и домакините пропиляха първата реална възможност да открият резултата.

"Бианконерите" демонстрираха спокойствие и тактическа дисциплина във всяка една ситуация. Футболистите на Барса лесно стигаха до наказателното поле, но след това не намираха вярното продължение.

В 31-ата минута силен удар на Меси затрудни Буфон, а пръв до отбитата топка стигна Суарес, но от малък ъгъл уругваецът шутира неточно. В 38-ата Игуаин беше забравен в опасна близост до вратата, но Тер Стеген спаси изстрела на аржентинеца. В края на полувремето Суарес опита атрактивен ножичен удар, но бе добре блокиран. В секундите преди почивката се стигна и до жълт картон за Неймар, който фаулира грубо Пянич в центъра на терена.

Неймар бе най-напорист от Барса и в началото на втората част, когато направи блестящ рейд между няколко бранители, но не можа да центрира. В 50-ата минута Сержи Роберто се подхлъзна и стана причина за светкавична контра на Юве, завършила с удар на Куадрадо покрай вратата. Барселона отвърна с поредната солова акция на Неймар и негов неточен шут. В същото време Суарес вдигаше недоволно ръце, разочарован, че не получи пас.

В 52-та минута красива комбинация освободи Меси, но той стреля над вратата. Гостите също създадоха опасно положение, при което Куадрадо потърси близкия ъгъл на Тер Стеген, но без успех. Барселона бързо си връщаше притежанието на топката, но така и не съумяваше да материализира превъзходството си. В 56-ата минута Меси стреля много технично и пак малко не му достигна, за да отбележи. Бълхата получи и шанс от пряк свободен удар в близост до границата на наказателното поле, но топката прелетя над вратата.

Луис Енрике не се забави да пусне четвърти нападател и още преди 60-ата минута Пако Алкасер замени Ракитич. Малко след това коварен удар на Пянич рикошира в Пике и Тер Стеген трябваше да избива в корнер.

В 66-ата след центриране от корнер Буфон сбърка и топката веднага беше върната към Меси, но той от перфектна позиция я прати в аут. Сержи Роберто също беше близо до гола, но и неговият фалцов изстрел премина встрани от целта. Пред другата врата Дибала елегантно се освободи от двама защитници, но ударът му бе неточен. В тези минути и Жерард Пике почти изцяло се задържаше в половината на Юве, но играчите на "Старата госпожа" на няколко пъти пропиляха добри възможности да нокаутират съперника на контраатака.

Четвърт час преди края Алегри вкара Андреа Бардзали вместо Дибала и Ювентус заигра с петима в защита. Барса стигна до поредица от корнери, но снажните брнители в черно-бяло нямаха проблеми при центриранията. В 76-ата минута Суарес падна в наказателното поле, но Кайперс не се хвана и даде знак играта да продължи.

В 80-ата минута Буфон предотврати сигурен гол, след като изби удар на резервата Масчерано отблизо. После пък Сами Кедира подари топката на Тер Стеген в ситуация, която можеше да завърши с попадение за Юве. В крайна сметка, италианският шампион постигна целта си и показа, че има всичко необходимо, за да претендира за трофея в Шампионската лига, а за Барса предстои да се настрои за ново тежко изпитание - гостуването на Реал Мадрид на "Сантиаго Бернабеу" в мача, който може да реши титлата в Испания.

БАРСЕЛОНА - ЮВЕНТУС 0:0

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Тер Стеген; С. Роберто (78 - Масчерано), Пике, Юмтити, Алба; Бускетс, Иниеста, Ракитич (58 - Алкасер); Меси, Л. Суарес, Неймар
Старши треньор: Л. Енрике
ЮВЕНТУС (4-2-3-1): Буфон; Д. Алвеш, Бонучи, Киелини, А. Сандро; Пянич, Кедира; Куадрадо (84 - Лемина), Дибала (75 - Бардзали), Манджукич; Игуаин (88 - Асамоа)
Старши треньор: М. Алегри

СЪДИЯ: Б. Кайперс
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Иниеста, Неймар (Б); Киелини, Кедира (Ю)
СТАДИОН: "Камп Ноу"