Нефтохимик отново грабна титлата след 10 години (видео)

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) стана отново шампион на България след точно 10 години пауза. Момчетата на треньора Петър Дочев се наложиха у дома над Монтана с 3:1 (25:20, 25:22, 19:25, 25:19) в мач №4 от финалния плейоф в Суперлигата, игран тази вечер в пълната зала "Младост".

По този начин Нефтохимик спечели финалната серия с 3-1 победи, а с това и шампионската титла за втори път в историята си след 2007 година. Бургазлии спечелиха и правото да играят в квалификациите на Шампионската лига през следващия сезон. От друга страна Монтана за втора поредна година ще остане с бронзовите медали, след като завърши на второ място в редовния сезон. Среброто пък ще бъде за ЦСКА, които станаха победители в редовния сезон, но отпаднаха в полуфиналните плейофи именно от новите шампиони.

Първият гейм на срещата започна по-добре за домакините от Нефтохимик, които бързо поведоха с 3:0 след отлични изяви на Николай Николов и Жани Желязков. Разликата се запази до 8:5 след силен аса на Валентин Братоев. Последва отлична защита на Георги Братоев, която се превърна в точка за 9:5. Контраатака-пайп на Вальо Братоев - 10:5 и тайм-аут за наставника на Монтана Даниел Пеев. Въпреки това, играта продължи точка за точка до 13:8. Последваха ас на капитана на бургазлии Мартин Пенев и контра през центъра на Ники Николов и 15:8. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:10 за Нефтохимик след грешка от сервис на Златко Кьосев от гостите. Монтана успя да намали до 16:13 след аут на Вальо Братоев и успешна атака на Минчо Минчев. Постепенно монтанчани стопиха пасива си до 19:18 след атака на Кьосев и грешка на Стоян Самунев. Самунев веднага се реваншира с мощна атака и 20:18. Преднината на домакините стана 23:18 след докосване на мрежата на Златко Кьосев и нови две отлични изяви на Ники Николов. Нефтохимик спокойно взе гейма с 25:20 след технично отиграване на Мартин Пенев и поведе с 1:0.

В началото на втората част Монтана бързо дръпнаха с 5:1 след атака през центъра на Николай Къртев, контра на Златко Кьосев и две грешки на бургазлии. Прекъсването, което поиска Петър Дочев, дада ефект и Нефтохимик намали до 5:4 след атаки на Ники Николов и Вальо Братоев и грешка на Кьосев. Домакините дори обърнаха до 8:7 в своя полза след контра блок-аут на Вальо Братоев и отлична блокада на брат му Георги. Разликата леко нарасна при 10:8 след отлична изява на Жани Желязков. Последва обрат и 12:11 за Монтана благодарение на Къртев и Кьосев. Нова силна атака на Ники Николов и две грешки на монтанчани и 14:12 за Нефтохимик. Независимо от тайм-аута за Даниел Пеев, преднината на бургазлии стана 16:12 след атака в аут от гостите и контра на Ники Николов. Постепенно монтанчани успяха да изравнят при 19:19 след две грешки на домакините последвани от мощен ас и контра блок-аут от втора линия на Минчо Минчев. Момчетата на Петър Дочев си върнаха предимството при 22:20 благодарение на влезлия като резерва Георги Петров и Жани Желязков. В крайна сметка Нефтохимик затвори гейма при 25:22 след бърза контра на Ники Николов.

Нефтохимик поведе и в третия гейм с 2:0 след поредна атака на Ники Николов и контра на Жани Желязков, а след това с 4:1 след ново силно нападение на Вальо Братоев. Преднината на бургазлии стана 8:4 след грешка на Иван Латунов. Монтана намали до 9:8 след мощна атака на Минчо Минчев, блок на Николай Къртев и ас на Иван Латунов. Бургазлии веднага върнаха две точки за 11:8 след грешка на Минчев и успешна блокада на Георги Братоев. Монтанчани стигнаха да равенство при 12:12 след грешка на Вальо Братоев и нова успешна атака на Минчев. Въпреки тайм-аута за Петър Дочев, Монтана дори дръпна с 16:12 благодарение на сервисите на Златко Кьосев и атаките на Минчев, Къртев и капитана Александър Симеонов. Предимството на гостите стана 18:13 след блокада на Латунов. Независимо от усилията на бургазлии, Монтана запази преднината си до 21:16, след което без проблеми спечели гейма с 25:19 след успешна атака на Златко Кьосев и намали изоставането си на 1:2.

Четвъртата част стартира равностойно до 5:5, след което домакините от Нефтохимик поведоха със 7:5 и 8:6 след грешка на Златко Кьосев от гостите. Монтана успя да изравни при 9:9 след две отлични атаки на Минчо Минчев. Монтанчани дори излязоха напред в резултата при 12:10 след контраатака и успешна блокада на Минчев. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:13 за Монтана след контра блок-аут на Златко Кьосев. След това в игра за бургазлии се появи Петър Христов на мястото на Жани Желязков. Нефтохимик стигна до 16:16 след нови атаки на Мартин Пенев и Ники Николов и аут на Кьосев. Домакините дори излязоха напред в резултата при 18:17 след отлична блокада на Георги Братоев. Въпреки тайм-аута за Даниел Пеев и Монтана, последва блок на Ники Николов и мощен ас на Петър Христов - 20:17 и второ прекъсване за треньорът на Монтана. Пореден страхотен блок на Ники Николов и 21:17. Нефтохимик запази преднината си и спечели гейма с 25:19 след блокада на Георги Братоев, а с това мача с 3:1 и шампионската титла на България.

В средата на четвъртия гейм гостите отново водеха, но този път Нефтохимик стопи пасив от 3 точки, за да триумфира в края.

Страхотен мач изигра Николай Николов, който бе топ реализатор с 25 точки (1 ас, 7 (!!!) блокади, 61 % в нападение), а с 15 остана Жани Желязков (1 блокада, 40 % в нападение).

За Монтана 20 точки направи Минчо Минчев (1 ас, 1 блокада, 42 % в атака), а Златко Кьосев добави 18 (1 блокада, 47 % в атака).

След загубата във финала Монтана остава с бронзовите медали. На второ място е тимът на ЦСКА.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - МОНТАНА 3:1 (25:20, 25:22, 19:25, 25:19)