Наполовина пълна или наполовина празна е чашата за Надал през 2017?

Рафаел Надал изживява противоречива 2017 година до момента, защото въпреки силните си изяви непосредствено след лекуването на неприятна контузия, той остава в сянката на Роджър Федерер. По ирония на съдбата Матадора има точно толкова спечелени мачове, колкото и Маестрото - 19, но за разлика от него още не може да се похвали с трофей досега.

Рафа има 19 победи и 5 загуби, 3 от които бяха нанесени именно от Федерер - на финала в Australian Open, на 1/8-финалите в Индиън Уелс и на финала в Маями. (Федерер е с 19 победи и 1 поражение в първия си мач в Дубай от Евгени Донской)

Надал отново преклони глава пред Федерер

Ако сметнем, че чашата за Рафа Надал е "наполовина пълна" през 2017 година, то той има достатъчно солидни резултати, с които да го докаже. Особено при положение, че игра финал в Мелбърн и в Маями, а миналия сезон битки за титли на твърди кортове изглеждаха немислими. Факт е, че между турнирите в Акапулко и Маями Матадора срещна само Федерер и Чилич от "топ играчите", но точно контузиите на Анди Мъри и Новак Джокович му дават основания за оптимизъм по време на сезона на клей.

И най-важният и неоспорим факт - Рафа спечели 2085 точки досега през 2017-а (изостава само от Федерер), а единствено през 2009 и 2014 година е започвал по-силно тенис кампания.

Федерер покори за пети път Мелбърн след епична битка с Надал

Другата страна на монетата или тезата за "наполовина празната" чаша намира почва в това, че загуби три пъти подред от Федерер. И то при положение, че в Маями швейцарецът доминираше дори в дългите разигравания, а именно чрез тях Матадора си изгради доминацията в дуела помежду им през годините. Надал загуби 13 от 25-те разигравания с между 5 и 9 удара, както и 3 от 5-те разигравания с повече от 9 удара. Също така той не се възползва, когато поведе с 3:1 в петия сет на финала на Australian Open, а и не превърна в пробив нито една от четирите си възможности в първия сет на финала в Маями.

За никого не е тайна, че сезонът на червени кортове ще бъде най-важната част от 2017 година за Надал, който има изгоден шанс отново да си върне прозвището Краля на клея.

Най-големите турнири по тенис при мъжете гледайте само по Mtel Sport 1.