Монтана пише история

Волейболният отбор на Монтана се класира за финалната серия в Суперлигата. Отборът от северозападния град ще спори за титлата с Нефтохимик 2010 (Бургас)

За Монтана това ще е второ поредно участие на финал. През миналия сезон воденият тогава от Петър Шопов отбор загуби с 1:3 победи от Добруджа 07. Според правилата на Националната волейболна лига, Монтана взе бронзовите медали, въпреки че игра финал.

За 70-годишната история на клуба последните два сезона са най-успешните. Началото на настоящия шампионат започна с честване именно на този юбилей. По случая в Монтана пристигнаха едни от най-големите звезди на българския волейбол, които символично дадоха началото на един много силен сезон.

Монтана започна първенството с нов треньор – Даниел Пеев, който се справя повече от успешно. Какво говорят цифрите за представянето? Отборът бе изключително силен домакин като за целия сезон допусна само една загуба в зала "Младост" - от ЦСКА през пролетта.

Малко преди Нова година и след това основни играчи като Любомир Агонцев, Иван Латунов и Александър Симеонов лекуваха травми и пропуснаха голяма част от мачовете. Въпреки това Монтана се справи в тежки ситуации и финишира на второ място в редовния сезон. Което означава, че при загуба във финала тимът отново ще бъде с бронзовите медали (ЦСКА ще завърши на второ място).

Дали наистина звездният състав на Нефтохимик 2010 е непобедим, ще разберем по време на мачовете от финалната серия, но е сигурно, че Монтана няма да излезе като обречен в тях. Полуфиналните плейофи с Добруджа 07, особено първите два мача, показаха няколко неща.

Първо, в трудни моменти срещу равностоен съперник Монтана успя да обърне, да спечели гейм, след това и мач. Второ, всичко е подчинено на отборната игра, което в минали сезони не винаги е било така. Във втория мач с Добруджа 07 до тайбрека сервисът на Минчо Минчев не влизаше. Въпреки това играчите успяха да компенсират грешките от начален удар. Минчев е играч, който много пъти е измъквал отбора, направи го и в тайбрека, когато със силна серия от сервис и два аса предопредели изхода на мача. Трето, което помага за по-силната отборна игра - в Монтана има добър колектив. Това отсъстваше през миналия сезон.

През есента тимът на Пеев победи Нефтохимик с 3:0, но тогава бургазлии бяха в съвсем различен съства. Преди малко повече от месец мачът между двата отбора в Бургас завърши 3:1 за домакините, като тогава Нефтохимик спечели четвъртия гейм с 33:31.

В края трябва да отбележим и факта, че от началото на този сезон поради големия интерес в града Монтана играе домакинските си мачове в зала "Младост", а не в по-малката зала "Огоста". В почти всички срещи зрителите са над 400, а със сигурност залата ще бъде пълна до краен предел за предстоящите финални мачове.

Всички това нямаше да е възможно без усилията и желанието на кмета на Община Монтана Златко Живков. Благодарение на неговата подкрепа, в клуба има финансова стабилност и добри условия за работа, които дават нужното спокойствие и самочувствие на отбора.

Клишето гласи, че на финал всичко е възможно. Нефтохимик 2010 определно влиза като фаворит в него. Но и Монтана не е за подценяване.