Грешка на Благо Георгиев трасира пътя на Спартак към първа титла от 16 години (видео)

Лидерът в руското първенство Спартак (Москва) постигна драматична победа с 3:2 срещу Оренбург и запази аванса си от 6 точки пред преследвачите Зенит и ЦСКА (Москва). Столичният гранд изтръгна успеха в последната минута на добавеното време с гол на голямата си звезда Куинси Промес, след като преди това допусна обрат от 2:0 до 2:2. Виновник за попадението на Промес беше българският халф на гостите Благой Георгиев, който загуби топката в средата на терена и постави началото на атаката, довела до точния шут на Промес.

Ивелин Попов изобщо не се появи в игра за Спартак, дори след като резултатът беше изравнен и отборът му имаше нужда от футболисти с офанзивни качества. Първите два гола за "червено-белите" бяха дело на Роман Зобнин, а Денис Попович и Михал Дюриш вкараха за Оренбург в рамките на две минути след почивката.
Наставникът на домакините Масимо Карера предприе няколко промени в състава. Дебют направи привлеченият от Анжи защитник Георгий Тигиев, който обаче започна на десния фланг, а не отляво, където е силата му. Сред титулярите се появи и пренебрегваният напоследък Салваторе Бокети за сметка на Сердар Тасчъ, а атаката се водеше от възстановения Луис Адриано вместо от Зе Луиш.

Гостите от Оренбург очаквано предприеха по-дефанзивна тактика, а в предни позиции действаше единствено Михал Дюриш, но той имаше подкрепата на Максим Григориев и Благо Георгиев, който организираше всяка атака към вратата на Артьом Ребров.
Срещата започна с минута мълчание в памет на жертвите след взрива в метрото в Санкт Петербург по-рано днес. Оренбург направи няколко опасни контри в началните минути, но Ребров беше стабилен и пресече всички центрирания. Първото голово положение създаде Куинси Промес, но след неговия удар Михаил Сиваков изби топката малко пред голлинията. В 26-ата минута Александър Самедов центрира с едно докосване, но Промес не успя да засече с глава.

Натискът на Спартак се усилваше и далечен изстрел на Фернандо профуча покрай вратата. В 34-ата минута бразилецът центрира от фаул и Роман Зобнин беше на точното място, за да даде преднина на Спартак. Само две минути по-късно Самедов можеше да вкара за 2:0, но ударът му с глава се отби от напречната греда. В края на полувремето пък Ребров направи добро спасяване след удар от фаул на Георгиев.
Втората част беше по-интересна. Тя започна с пропуск на Промес, който бе останал очи в очи с Михаил Кержаков, а после Дюриш реши да стреля сам, вместо да търси свободен съотборник, и сгреши. В 54-ата минута отново Кержаков се намеси добре след прострелно центриране на Промес, но в 58-ата нямаше какво да стори, когато Ананидзе центрира към Зобнин и той с глава заби втория си гол в мача.

В този момент всичко изглеждаше решено, а Бокети прати топката за трети път в мрежата на Оренбург, но голът му беше отменен заради нарушение. Пропуск направи и Луис Адриано, а в 70-ата минута резервата Денис Попович с далечен удар изненада Ребров и върн интригата. Само минута по-късно защитата на Спартак отново "заспа", Ребров не реагира по най-добрия начин след удар на Григориев и Дюриш отблизо реализира първия си гол в Русия.
Домакините веднага се хвърлиха в атаки и Промес отправи силен удар, но Кержаков изби в корнер. Карера направи и последната си смяна, пускайки в игра Зе Луиш, а това означаваше, че Ивелин Попов ще догледа мача от пейката.

Спартаковци се лутаха в търсена на трети гол, а Луис Адриано и Зе Луиш се разминаха с топката в близост до вратата на Кержаков. Публиката не спря до подкрепя футболистите на Карера и голямата радост дойде в 95-ата минута. Тогава Благо Георгиев се опити да задържи топката в средата на терена, но тя му беше отмета и последва бърза атака на домакините, при която Андрей Ешенко намери Промес и холандецът не сбърка.
Предвид развоя на шампионата и оставащите само 9 кръга до края, попадението на Промес може да се окаже решаващо за спечелването на титлата - нещо, което Спартак не успява да постигне вече 16 години.

В следващия кръг Спартак има тежко гостуване на Уфа, а на Оренбург предстои визита на Урал с Николай Димитров.