Десетте звезди, които може да се разминат с Мондиала

Местата за световното първенство в Русия догодина в момента се разпределят и някои от най-големите звезди на футбола могат да останат извън борда. Като изключим Бразилия, повечето национални отбори все още не са си осигурили билета за следващия Мондиал, а някои са дори на ръба от провала – например Аржентина на Лео Меси, Габон на Обамеянг, Нидерландия на Робен и Уелс на Бейл. Представяме ви десетте най-големи имена на футболисти, които може да не видим в Русия за може би най-грандиозното спортно събитие на планетата.

1. АРДА ТУРАН (ТУРЦИЯ)

Турският национален отбор заема 4-тото място във временното класиране в група I и, поне към момента, Арда Туран изглежда като да не може да поведе своя колектив към Мондиала. Футболистът на Барселона никога в кариерата си досега не е играл на световни финали, като има две участия на европейски първенства – през 2008 и 2016 година.

2. МЕСИ (АРЖЕНТИНА)

След загубата в Боливия – първи от четирите мача наказание за Лионел Меси в квалификациите – Ла Албиселесте остава в зоната на плейофа четири срещи преди края на цикъла. Асът на Барса отчаяно иска да играе на своя четвърти Мондиал и най-накрая да успее да изведе в Русия „гаучите” до купата, след като в Бразилия преди три години бе толкова близо, а в Германия през 2006-а стана най-младият участник на световни финали. Меси обаче няма да може да помага в 3 от 4-те оставащи двубоя на отбора си, който е доказал, че съвсем губи почва под краката си без своя най-добър футболист.

3. РОБЕН (НИДЕРЛАНДИЯ)

„Лалетата” изгубиха последния си мач от квалификациите в България и в момента заемат 4-тото място в група А, намалявайки шансовете си за класиране в Русия. На своите 33 години нападателят на Байерн (Мюнхен) може да се прости с националния си отбор не по мечтания начин – участие на Мондиал. Да не говорим, че Ариен Робен пропусна и Евро 2016.

4. ОБЛАК (СЛОВЕНИЯ)

Словенците са само на една точка от влизане в борбата за билет на Мондиала от група F. Ян Облак никога досега не е вземал участие на толкова значим международен турнир, а това е жалко предвид блестящите му изяви в Атлетико Мадрид, поставили го в списъка на най-добрите вратари на планетата.

5. АЛАБА (АВСТРИЯ)

Австрийският национален отбор заема 4-тото място в група D, като е равен по точки с Уелс и явно с този съперник ще е в здрава битка за право на достигане на световните финали. Все пак би било изненадващо, ако Давид Алаба и неговите съотборници успеят да се доберат до Русия.

6. ДЖЕКО (БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА)

Един Джеко вече изпълни мечтата си да бъде повикан и да играе на световни финали – стори го на Мондиала в Бразилия, ала това само засили глада му за нови подобни тръпки. Босна и Херцеговина обаче още не е в изгодна позиция в група Н и трябва да подобри представянето си.

7. РИАД МАРЕЗ (АЛЖИР)

Алжирците на практика са изгубили своите шансове за участие на турнира в Русия, тъй като са на последното място в своята група В. Риад Марез от Лестър вече представи своята страна на световни финали (Бразилия 2014) и дори ѝ помогна да достигне до осминафиналите.

8. ОБАМЕЯНГ (ГАБОН)

Асът на Борусия (Дортмунд) Пиер Емерик Обамеянг е в зенита на своята кариера и иска точно в такъв момент да присъства на най-големия футболен турнир. „Черните пантери” обаче ще трябва да се преборят с Кот д’Ивоар за едно място от група С за финалите в Русия.

9. ГЕРЕРО (ПЕРУ)

Паоло Гереро има зад гърба си четири участия на Копа Америка, ала ни едно на световни финали. На нападателя на Фламенго ще е трудно да има това щастие и сега, тъй като Перу е на 7-мо място в класирането в зона КОНМЕБОЛ при само четири оставащи мача до края на цикъла.

10. БЕЙЛ (УЕЛС)

Към момента Уелс е зад Сърбия и Ирландия в група D. Гарет Бейл вече изведе родината си до полуфиналите на Евро 2016, където падна от шампиона Португалия, но този път задачата е далеч по-трудна.