Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Юношите напомниха за "Парк де Пренс" със звучен успех над Франция по пътя към Евро 2017 (видео)

Българският национален отбор за юноши (до 19 години) постигна отличен успех с 2:1 над връстниците си от Франция (до 19 години) във втория мач от Елитния квалификационен кръг по пътя към Европейското първенство 2017 в Грузия.

Красив гол с глава на Калоян Кръстев в 14-ата минута секна ентусиазма на домакините на стадион "Д'Але Жан Льороа" в Блоа. В 56-ата пък Тонислав Йорданов също с глава увеличи аванса на малките "лъвове", преди в 67-ата минута Муса Диаби да върне интригата в резултата.

В 75-ата французите останаха с човек по-малко заради втория жълт картон на Дайо Юкамекано, но това не им попречи да поставят под сериозно напрежение българската защита. В крайна сметка обаче възпитаниците на Ангел Стойков удържаха натиска и се поздравиха с престижна победа, с която лишиха домакините от шанс за класиране на Евро 2017. В 92-ата минута дори Бетал Бутоба стана вторият изгонен от "петлите".

В първия мач от Елитния квалификационен кръг България направи равенство 1:1 с Израел, докато Франция отстъпи с 0:2 на Босна и Херцеговина. Само победителите от всичките седем групи продължават напред към финалите в Грузия. Последният двубой на "лъвчетата" е срещу Босна и Херцеговина, който във втората си среща по-рано днес направи 1:1 с Израел.

Класиране в Група 5:

1. Босна и Херцеговина - 4 точки, 1 победа и 1 равенство, 3:1 голова разлика
2. България - 4 точки, 1 победа, 1 равенство, 0 загуби, 3:2 голова разлика
3. Израел - 2 точки, 0 победи, 2 равенства, 0 загуби, 2:2 голова разлика
4. Франция - 0 точки, 0 победи, 0 равенства, 2 загуби, 1:4 голова разлика

България се нуждае от победа в последния мач от групата срещу другия фаворит за промоция Босна и Херцеговина. При положение че "лъвчетата" направят равенство със западните ни съседи в третия кръг, то може три отбора да се окажат с по 5 точки в крайното класиране, ако Израел надвие Франция.

Тогава обаче по-добрата голова разлика на Босна ще наклони везните в тяхна полза, така че възпитаниците на Ангел Стойков нямат алтернатива на победата в последния квалификационен двубой.

Французите започнаха по-активно мача и създадоха няколко добри положения в първия четвърт час. Първо Алек Гьорген стреля неточно от пряк свободен удар в 9-ата минута, после 180 секунди по-късно Мизиан Молида се озова очи в очи с Даниел Наумов, преодоля го и стреля, като защитник изби от голлинията.

Българският тим обаче реагира по най-добрия начин на домакинския натиск и в 13-ата минута Петър Генчев центрира отдясно, а Калоян Кръстев надскочи двамата централни бранители и с глава по прекрасен начин насочи кълбото неспасяемо във вратата на малките "петли" 0:1.

Секунди преди гола Кръстев бе изведен великолепно зад защитата с техничен пас от Георги Русев, но стреля покрай гредата. В 18-ата минута пък Русев можеше да завърши скоростна контраатака, но реши да стреля пред границата на пеналтерията и не намери очертанията на вратата.

До края на полувремето Франция владееше повече топката и окупира наказателното поле на "трикольорите", но така и не стигна до някакво опасно положение, а и залагаше основно на центрирания по фланговете, които не бяха опасни. Единственият точен удар в актива на домакините бе дело на Дайо Юпамекано в 42-ата минута, но той бе извън пеналтерията и Наумов спаси уверено.

В 56-ата минута българите стигнаха до втори гол, след като първо принудиха с висока преса съперника да им подари топката около централната линия. Кълбото веднага бе раздадено напред на дясното крило за Ивайло Найденов, който центрира остро на първа греда и Тонислав Йорданов с летящ плонж засече с глава - 0:2!

За съжаление, "лъвчетата" не можаха да задържат особено дълго комфортния си аванс, защото французите започнаха да редуват положения пред вратата на Наумов - нещо, което не се случваше през първото полувреме.

Така в 67-ата Муса Диаби намали резултата на 1:2 след продължителна акция по дясното крило, но и голяма доза късмет за малките "петли". Рейн-Аделаид нахлу от фланга в пеналтерията, но центрирането му рикошира в крак на бранител и така топката попадна за непокрития на далечната греда Диаби.

В 75-ата минута Франция остана с човек по-малко след изгонването на Дайо Юкамекано, но това по никакъв начин не отслаби финалния натиск на "петлите" и те продължиха да обсаждат българската врата.

Въпреки физическата умора, "лъвчетата" удържаха победата, а в 92-ата минута Белал Бутоба получи нов червен картон и съвсем прекърши крилете на французите.

ФРАНЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:2
0:1 Калоян Кръстев 14'
0:2 Тонислав Йорданов 56'
1:2 Муса Диаби 67'