Барса изпълни задачата си в мач с 6 гола (видео + галерия)

Шампионът на Испания Барселона остана близо до лидера Реал Мадрид след домакинска победа с 4:2 над Валенсия в битка от 28-ия кръг на Примера дивисион. Луис Суарес (29), Лионел Меси (45 - дузпа и 53) и Андре Гомеш (89) зарадваха публиката на "Камп Ноу". Гостите от "Местайя" откриха резултата чрез Еляким Мангала в 29-ата минута, а Мунир Ел Хадади изравни за 2:2 секунди преди почивката. Валенсианци играха с човек по-малко през цялото второ полувреме.

Луис Енрике заложи на състава, направил подвига срещу Пари Сен Жермен в схема 3-4-3. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар оформиха нападателното трио на каталунците. Воро изключи от 11-те Симоне Дзадза и пусна в центъра на атака Мунир Ел Хадади, подкрепян по крилата от Жоао Кансело и Фабиан Ореяна.

Барселона - Валенсия Двубоят започна с напрежение в наказателното поле на "лос че". Във втората минута Неймар се задържа около дузпата, продължи към Андрес Иниеста, а след това Луис Суарес центрира в малкото наказателно, където защитник изчисти. В петата Жоао Кансело напредна мощно по десния фланг и вместо да вдигне глава и да подаде успоредно на голлинията към свободния на голова позиция Ореяна той продължи да владее и загуби.

Две минути по-късно топката беше центрирана на втора греда към Ореяна, който беше блокиран от Иван Ракитич. В осмата минута Луис Суарес шутира от добра позиция и беше спрян от Диего Алвеш. В 15-ата Самюел Юмтити намери по чудесен начин Луис Суарес на аутлинията, уругваецът финтира Есекиел Гарай и потърси Меси. Аржентинецът чукна топката встрани от вратаря, но Ореяна изби пред голлинията, а Рафиня Алкантара не беше готов за добавка.

Барселона - Валенсия При следващата "синьо-червена" атака Меси игра солово, нахлу в наказателното поле и стреля фалцово по диагонала - малко над гредата. В 19-ата Жерард Пике не изби добре след ниско центриране отдясно и предостави топката на Карлос Солер. Последва мощен шут на полузащитника от 15 метра, при който Марк-Андре тер Стеген реагира блестящо и изби.

В 27-ата "лос кулес" изградиха скоростно нападение, а Меси може би сбърка при паса вдясно към Суарес вместо да потърси Неймар. Минута по-късно Диего Алвеш изрита топката напред, Пике сгреши при изтеглянето за засада, Мунир напредна сам срещу вратаря, но си поведе прекалено дълго и германският страж се справи.

Барселона - Валенсия При последвалия корнер барселонци допуснаха гол. Мангала беше изпуснат от Ракитич и с глава прати топката неспасяемо в долния десен ъгъл - 0:1. В 33-ата Неймар запази кълбото в наказателното поле и върна към дъгата, където шутът на Рафиня беше блокиран. Две минути по-късно домакините хитро изпълниха тъч, топката беше хвърлена към Луис Суарес, който не се поколеба и набързо насочи по диагонала, матирайки бразилския страж - 1:1. В 39-ата Мангала закъсня и фаулира Меси на дъгата. Лео заложи на силата и сантиметри разделиха топката от гредата, от външната й страна.

В 44-ата Луис Суарес успя да загърби Мангала, бранителят опъна фланелката на уругваеца и това означаваше дузпа и втори жълт картон. Лео Меси шутира мощно в центъра на вратата и прониза мрежата. Това обаче не беше краят на полувремето. Веднага след изпълнението на център "бяло-черните" отвърнаха на удара. Хосе Гая се вклини между Пике и Ракитич и подаде към дузпата, където Мунир стреля безупречно до гредата - 2:2. Защитата на Барса отново действаше разсеяно. След попадението испанският нападател с жест се извини към публиката.

Барселона - Валенсия - 4:2 С началото на втората част тимът на Луис Енрике се настани трайно пред и в наказателното поле на валенсианци. В 49-ата Неймар подаде ювелирно към Луис Суарес, комуто не стигна крачка в наказателното поле. Минута по-късно Ней Джуниър получи от Иниеста преодоля Аймен Абденур, но не застигна топката. В 52-ата Меси много хитро изведе Неймар, който сам срещу вратаря стреля в неговите крака.

След изпълнението на корнера топката се задържа около наказателното поле, Меси получи в близост до вратата и от десет метра изстреля топката с десния крак към близкия ъгъл, наказвайки Диего Алвеш - 3:2. Защитата на "лос блаугранас" обаче се пукаше при почти всяка скоростна акция на съперника. Така в 57-ата минута Мунир получи пространство, навлезе в наказателното, където не успя да залъже Пике.

Барселона - Валенсия - 4:2 Секунди по-късно Ракитич се измъкна от засадата и подаде успоредно на голлинията - неточно. В 62-ата Луис Суарес опъна мрежата от външната страна. Луис Енрике извади Ракитич и пусна Сержи Роберто в опит да подобри и играта в защита. В 66-ата Меси, този път отляво, за пореден път се отличи с професорско извеждащо подаване, намери сам Рафиня, който шутира в ръцете на Алвеш.

В 72-ата Меси навлезе в наказателното и шутира ниско по диагонала, Алвеш изби на крака на Суарес, но уругваецът не съумя да насочи. В 74-ата Неймар изстреля топката към далечния горен ъгъл - малко по-високо от необходимото. В 76-ата Неймар опита да повтори великолепното си изпълнение от фал срещу ПСЖ. Бразилецът завъртя топката над стената и я заби върху ръбчето, където се срещат двете греди.

Барселона - Валенсия - 4:2 В 78-ата Неймар изработи позиция за стрелба на Андре Гомеш, който не посмя да шутира и предостави на Сержи Роберто, а той не сполучи. В 86-ата Меси си изкара жълт картон от нищото и ще пропусне следващия мач - гостуване на Гранада. В 89-ата Неймар направи изключителен рейд отляво срещу двама футболисти, напредна уверено и сервира топката на Андре Гомеш, който завъртя крака и отбеляза от четири метра с насочване в обратния ъгъл за успокоителното 4:2.

Така разликата между Реал Мадрид и Барселона остава две точки в полза на "белите", които имат и една среща по-малко. Предстои пауза за националния отбори, а наказанието на Меси за натрупани картони ще му позволи да се задържи малко по-дълго в Южна Америка. Барса показа мощ в атака, но отново изправи феновете си на нокти заради груби грешки в отбрана.