Шампионите от Добруджа удариха Левски в първия 1/4-финал (видео)

Волейболният отбор на Добруджа 07 (Добрич) започнаха страхотно в плейофите на Суперлигата на България. Настоящите шампиони удариха у дома Левски с 3:0 (25:23, 25:20, 28:26) в първи мач от 1/4-финалните плейофи, игран тази вечер в пълната зала "Добротица".

Така добричлии поведоха с 1-0 победи в плейофната серия. Играе се до 2 победи от 3 мача. Втората среща помежду им е в понеделник (20 март) от 18,30 часа в зала "Универсиада" в София.

Първият гейм тръгна много добре за шампионите от Добруджа, които поведоха с 8:3 до първото техническо прекъсване. Постепенно Левски успя да намали до 10:7, а след това дори да изравни при 13:13. Втората техническа пауза пък дойде при минимална преднина за "сините" - 16:15. Доминацията на Левски продължи и те увеличиха преднината си до 20:15 след атака на Александър Кордев и контра на Теодор Богданов. Последваха силни минути за домакините, които стигнаха до равенство при 20:20. Добруджанци дори дръпнаха с 22:20 след отличен блок на Димитър Маринков. Левски успя да изравни при 22:22, но в крайна сметка Добруджа измъкна трудно гейм с 25:23 след блок-аут на Жулиен Георгиев, който предизвика сериозно негодувание у "сините".

Втората част започна много добре за Левски, които бързо поведоха с 4:0. Прекъсването, което поиска треньорът на Добруджа Мирослав Живков, даде ефект. След няколко силни изяви на Трифон Лапков домакините намалиха до 3:4, а след това дори изравниха при 5:5 след контра блок-аут на Димитър Маринков. Техническата пауза пък дойде при 8:7 за шампионите след нова атака на Маринков. Разликата постепенно нарасна до 12:9 след поредна атака и отличен блок на Лапков. Предимството на Добруджа продължи да расте до 16:10 след грешка на Спас Байрев и два аса на Жулиен Георгиев. "Сините" успяха да стопят изоставането си до 15:18, но шампионите си възстановиха преднината при 21:16 след страхотна атака на Георгиев и блокада на Алекс Грозданов. Резултатът стана 23:17 след успешна блокада на Лапков, след което Добруджа спокойно взе гейма с 25:20 след блок-аут на Лапков.

Третият гейм стартира напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за Добруджа след блок-аут на Трифон Лапков. Двата тима продължиха равностойно, като на няколко пъти си разменяха водачеството в резултата. Така се стигна до 16:14 за Левски след отлична атака на Симеон Александров и ас тип "чекмедже" на Мартин Павлов. Играта продължи точка за точка до 19:17, след което последва атака в аут на Илия Петков - 20:17 и тайм-аут за Миро Живков. Постепенно се стигна до равенство при 21:21 след атака на Димитър Маринков и страхотен блок на Алекс Грозданов. Шампионите дори поведоха с 22:21 след силна атака по правата на Жулиен Георгиев. Двата отбора продължиха да се борят до край за всяка точка до 26:26, но в крайна сметка Добруджа спечели гейма с 28:26 след контра на Жулиен Георгиев и аут на влезлия като резерва за Левски Гордън Люцканов, а с това и мача с 3:0.

Над всички за шампионите от Добруджа бе Жулиен Георгиев със страхотните 19 точки (2 аса и 59% ефективност в атака) за победата. За тима на Левски Александър Кордев завърши с 15 точки.

ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) - ЛЕВСКИ 3:0 (25:23, 25:20, 28:26)
ДОБРУДЖА 07: Денимир Димитров, Жулиен Георгиев 19, Димитър Маринков 13, Трифон Лапков 12, Илия Петков 6, Алекс Грозданов 11 - Христо Христов-либеро (Христо Енков 1, Николай Тодоров)
Старши-треньор: Мирослав Живков
ЛЕВСКИ: Николай Манчев 1, Спас Байрев 8, Симеон Александров 10, Мартин Павлов 8, Теодор Богданов 7, Александър Кордев 15 - Ивайло Лалов-либеро (Милослав Димов, Людмил Бенов, Гордън Люцканов 1, Иван Панков)
Старши-треньор: Петър Шопов.

Статистика: Лазар Лазаров (скаутмен на Левски)