Останаха само Славия и Локо (Сф)

Останаха само Славия и Локо (Сф)

Напоследък се забелязва, че Държавата, Общините и ММС започват да обръщат повече внимание на спортните обекти в България и в частност футболните стадиони. До преди няколко години никой не го интересуваше в какво състояние се намираха съоръженията. Привлекателни ли са за феновете, разполагат ли с добра тревна настилка и имат ли осветление. Ето че дойде моментът, в който Министерството на младежта и спорта започна да отпуска пари за тяхната реконструкция.

Под една или друга форма бяха подпомогнати редица отбори от футболния елит. Няколко клуба от Първа лига, които нямаха възможност да си направят сами осветление, скоро ще се радват на подобна придобивка. Има и такива като Локо Пд и Локо ГО, които вече усвоиха отпуснатите от държавата средства и вече може да се похвалят с качествени терени и модерно осветление. В близките месеци същото ще направят Черно море, Дунав и Монтана.

Плановете сочат стадионите в Първа лига да придобият горе-долу приличен облик. Разбира се, за българските представи. Е, почти всички, тъй като остана само един клуб. Отборът на Славия. Излиза, че от лятото всички тимове от висшия ешелон ще имат осветление без Славия. Затова сега наред са “белите”, за да може съоръженията в Първа лига да придобият завършен вид. Тогава държавните институции и Общините могат да си отдъхнат и с чиста съвест да кажат, че подпомагат родния спорт. И при това с пълно право. Всички съоръжения, без изключение, с добра тревна настилка и осветление.


Звучи добре, нали? Не става дума да се инвестира в частни стадиони. Все пак Общината е пълноправен собственик и притежава 34% от собствеността от стадион “Славия”. Освен това има блокираща квота. Останалите - клубът. Славия може да не играе всяка година в Европа, но за сметка на това се грижи за подрастващото поколение. Ръководството е осигурило всичко необходимо на първия отбор и младоците в школата.

“Белите” разполагат с два големи тренировъчни терена, единият изкуствен и с осветление, и шест малки, всичките с осветление. В ДЮШ се готвят повече от 600 деца. Единственото нещо, което липсва, е осветление на стадиона. Тук Общината може да помисли по този въпрос, тъй като до този момент ръководството на Славия само се оправя. Освен, че инвестира в терени, Славия плаща и всички такси и разноски за целия терен, който притежава заедно с Общината.

Сумата възлиза на над 100 хиляди лева годишно. Ако “белите” получат помощ, всички отбори ще играят на собствените си стадиони. При добри условия и публика. Нали футболът е направен за хората и да възпитава и изгражда младите момчета.

Същото се отнася до голяма степен за Локо Сф. Наскоро те изградиха два тренировъчни терена с осветление и поливни системи като тази на “Алианц Арена”. Плюс един с изкуствена настилка. Съблекалните и коридорите са реновирани, оградата пред сектор “А” е подменена и фасадата е измазана.

Ръководството е направило сериозни инвестиции. Стадионът обаче е собственост на държавата, с него се разпорежда София-област. Клубът има подписан договор и разделителен протокол, и е изпълнил всички свои задължения. Оттам нататък задълженията са на държавата и нищо друго не може да се пипа.

Голямата болка е тревната настилка и осветлението на стадиона “Локомотив”. Във футболния клуб в момента тренират малко повече от 350 деца, а през лятото се очаква да станат към 500. Общо в дружеството “Локомотив” са към 1200-1300 деца… 

Накратко казано - два от софийските клуба в професионалния футбол останаха без финансиране за осветление и тревна настилка. Техен ред е, защото залагат на млади таланти и общият брой на децата във футболните школи надхвърля 950. В дружествата - в пъти повече.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти