Марица спечели редовния сезон три кръга преди края

Волейболният отбор на Марица (Пловдив) си осигури първото място от редовния сезон в женската НВЛ цели три кръга преди неговия край. Според регламента на първенството, това означава и минимум сребърни медали за "жълто-сините" след края на плейофите. В дербито на сезона шампионките надиграха убедително преследвачките в класирането от Раковски (Димитровград) с 3:0 (25:14, 25:6, 25:14)* след 59 минути игра в залата на Пловдивския университет.

Въпреки че тази вечер в Пловдив мачове имаха и трите мъжки волейболни отбора в града, а местният Академик Бултекс 99 игра полуфинал за баскетболната Купа на България, мачът от 11-ия кръг в шампионата между Марица и Раковски премина при подчертан интерес от страна на публиката. Сред над 700-те зрители по трибуните имаше агитки и на двата отбора, които създадоха много приятна атмосфера и много настроение в залата.

Без Виктория Григорова и Силвана Чаушева сред стартовата си шестица, Марица пое инициативата още в началото на мача, но и Раковски дълго не позволи на домакините да се откъснат напред с голяма разлика. След 17:14, обаче, пловдивчанки направиха дълга серия от 8 точки, включваща и три аса на Симона Димитрова, с която затвориха гейма при категоричното 25:14. Във втората част липсваше каквато и да е интрига. Маричанки продължиха да затрудняват противника от линията за изпълнение на сервис, а блокадата често довършваше разиграванията в полза на шампионките. Тя им донесе цели 6 точки в гейма, завършил при разгромното 25:6 с атака на Мария Данчева през центъра за последната точка. В третия гейм Иван Петков даде възможност на повечето си резерви да поиграят. Гостенките помогнаха и с доста непредизвикани грешки и Марица продължи да доминира. Блокада на Силвана Чаушева сложи край на мача при 25:14.

Най-полезна за Марица стана Симона Димитрова с 16 точки за победата, между които 4 аса, следвана от Нася Димитрова с 10 и Радосвета Тенева с 9 точки. Най-резултатна за Раковски пък беше Симона Николова с 9 точки.

Марица вече е недостижима на върха с 11 победи, 33 точки и 33:1 гейма от 11 мача. В таблицата следват Казанлък Волей със 7 победи и 24 точки и Раковски със 7 победи и 19 точки. След успеха си над досегашния втори в класирането, в следващия си мач пловдивчанки посрещат новия втори – Казанлък Волей, в четвъртък (23 февруари) от 18,30 часа в залата на Пловдивския университет.

*Статистика: Благовест Тодоров