Барса отвърна на удара на коравите баски (видео+галерия)

Носителят на Купата на краля Барселона продължава защитата на трофея си, след като успя да отстрани Атлетик Билбао в класическа схватка на фаза 1/8-финал. Тази вечер момчетата на Луис Енрике се наложиха с 3:1 у дома и ликвидираха победата на баските с 2:1 преди седмица. Луис Суарес (36), Неймар (48 - дузпа) и Лионел Меси (78) зарадваха публиката на "Камп Ноу". Гол на Енрик Саборит в 51-ата минута поддържаше интригата до края. Редовно попадение на Суарес не беше зачетено в 26-ата минута и каталунците бяха ощетени в пореден мач.

Барселона - Атлетик Билбао - 3:1 Луис Енрике гласува доверие на Яспер Силесен, Самюел Юмтити и Рафиня Алкантара. Триото в атака не изненада никого: Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Ернесто Валверде постави в центъра на нападението Иняки Уилиямс, лишавайки се през първата част от Ариц Адурис. Сабин Мерино и Енрик Саборит подпомагаха акциите на "червено-белите".

Барселона - Атлетик Билбао Двубоят на "Камп Ноу" започна с две спорни засади на Луис Суарес. В третата и в шестата минута страничният съдия размаха флага при тънки положения. Каталунците наложиха териториален превес, но не стигаха до голови опасности. Гостите от "Сан Мамес" нерядко атакуваха по фланговете и показаха, че няма единствено да се бранят. В 15-ата минута Жорди Алба беше изведен на позиция за остро центриране, но подаването не намери адресат.

Барселона - Атлетик Билбао - 3:1 В 26-ата топката попадна в мрежата на Горка Ираисос, но при вдигнат флаг за засада. Неймар се измъкна при редовно положение и подаде към Суарес, който вкара на празна врата. Повторенията не оставиха никакви съмнения: голът трябваше да бъде зачетен. В 29-ата Чаби Ечейта се контузи, след като изрита Неймар за жълт картон. Две минути по-късно Ней отново беше фаулиран, а Ла Пулга стреля извън целта от 20 метра.

Барселона - Атлетик Билбао В 36-ата Меси измъкна топката, обграден от трима съперникови футболисти. Неймар центрира на далечната греда, където хитро Суарес се беше освободил и завърши с прекрасна странична ножица от 15 метра, при която Ираисос остана безпомощен - 1:0. Това беше гол номер 100 за Лучо в 120 срещи с екипа на "лос кулес". Същевременно се оказа и попадение 300 за триото MSN, откакто играят заедно. В 40-ата Аймерик Лапорт задържа на дъгата Меси, който се откъсваше сам срещу вратаря. Аржентинецът не беше точен при статичното положение.

Барселона - Атлетик Билбао - 3:1 По-малко от две минути след почивката Неймар беше повален в наказателното поле от Енеко Боведа - дузпа. Бразилецът хитро премина през Елустондо отляво, а след това бранителят Боведа влезе необмислено в краката на Ней Джуниър, който беше встрани от вратата. Номер 11 се нагърби с изпълнението на дузпата, доста се забави и може би дори спря при засилката, но в крайна сметка прати топката в мрежата и съдията посочи центъра - 2:0. Неймар прекъсна головата суша.

Барселона - Атлетик Билбао - 3:1 Едва три минути по-късно "лъвовете" отвърнаха с голов удар. Резервата Елустондо центрира отдясно, а Сержи Роберто беше надскочен от Саборит, който насочи с глава по диагонала - 2:1. При този резултат срещата отиваше към продължения. В 55-ата Серхио Бускетс се поддаде на объркването и вместо да изчисти сервира топката на пеналта за влезлия след почивката Ариц Адурис, който беше блокиран.

Барселона - Атлетик Билбао - 3:1 "Синьо-червените" се посъвзеха и обградиха вратата на своя опонент. В 59-ата Меси хитро мина покрай Аймерик Лапорт и центрира в малкото наказателно поле, където Боведа изпревари Суарес. Жорди Алба и Неймар стреляха в ръцете на Ираисос в 61-ата и 62-ата минути. В 68-ата Алба намери уругвайския си колега в наказателното поле, ала той шутира покрай далечната греда.

Барселона - Атлетик Билбао - 3:1 В 78-ата Меси вкара със своя специалитет: пряк свободен удар. От около 20 метра аржентинецът завъртя топката с левия крак и с помощта на страничния стълб наказа билбаинци - 3:1. Топката влезе в ъгъла, който трябваше да бъде пазен от вратаря, но стражът направи крачка в грешната посока. В 81-ата Неймар завъртя главата на трима баски, падна, стана и отправи удар, който се отклони от бранител в последния момент.

Барселона - Атлетик Билбао - 3:1 В 88-ата съдията Хил Мансано ощети гостите, след като посочи аут, а на повторенията се видя, че Серхио Бускетс играе последен с топката. В края домакините изпуснаха да вкарат четвърти гол. В 89-ата Силесен изрита силно напред, защитниците в червено и бяло подцениха тупкащата топка и Суарес се озова сам срещу вратаря. Номер 9 финтира Ираисос, но си поведе дълго и топката напусна очертанията. В 92-ата Луис Суарес подаде към своя съфамилник Денис Суарес, който от 11 метра шутира покрай сглобката в аут.

Така Барса успя да надделее над Атлетик в сблъсъка на отборите с най-много трофеи от турнира.

Барселона: Силесен; Сержи Роберто, Пике, Юмтити, Алба; Рафиня (80 - Ракитич), Бускетс, Иниеста (89 - Арда); Меси, Суарес, Неймар (87 - Денис Суарес)
Атлетик: Ираисос; Боведа, Ечейта (29 - Елустондо), Лапорт, Баленсиага; Сан Хосе, Бенят, Ерасо; Мерино (46 - Адурис), Уилиямс, Саборит (79 - Сусаета)