ЦСКА даде гейм, но би Амрисвил пред 4000 зрители в "Арена Армеец" (видео + галерия)

Волейболният отбор на ЦСКА се завърна по отличен начин в европейските клубни турнири. Момчетата на треньора Александър Попов надделяха над швейцарския Волей (Амрисвил) с 3:1 (25:16, 25:22, 18:25, 25:17) в първия мач от 1/16-финалите на турнира за Купата на CEV, игран тази вечер пред близо 4000 екзалтирани фенове в зала "Арена Армеец" в столицата.
ЦСКА - Амрисвил - 1/16-финал за Купата на CEV
Срещата-реванш е следващата сряда (18 януари) от 20,00 часа българско време в Амрисвил. "Червените" се нуждаят само от два спечелени гейма в реванша, за да продължат напред към 1/8-финалите на турнира, където ги очаква победителя от двойката между черногорския Будванска ривиера (Будва) и френския Аячо. От друга страна волейболистите на Амрисвил трябва да спечелят с 3:0 или 3:1, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм.
Първият гейм на срещата започна добре за "червените", които поведоха с 3:1 след две грешки на гостите. Разликата нарасна до 8:3 след блок-аут на Яни Георгиев, грешка на сръбския център на Амрисвил Александър Любичич и страхотен блок на Смилен Мляков. Двата тима продължиха напълно равностойно до втората техническа пауза, която дойде при 16:10 за армейците след сервис в аут на Себастиен Щайгмайер. Последва грешка в атака на германеца Малте Щиел от гостите и 17:10. Играта продължи точка за точка до 20:13 след нова мощна атака на Мляков, след което ЦСКА спокойно взе гейма с убедителното 25:16 след задържана топка от страна на разпределителя на швейцарския тим Робин Мунтвилер.
И втората част тръгна отлично за ЦСКА, които поведоха с 2:0 след атака на Яни Георгиев и блокада с една ръка на опитния Христо Цветанов. Играта продължи точка за точка до 8:6 след бърза атака през центъра на Красимир Георгиев. Резултатът стана 10:7 след страхотна контра на опитния ветеран и капитан на "червените" Ивайло Стефанов. Последва равенство при 12:12 след отличен блок и контра по правата на французина Жером Фелай. Гостите от Амрисвил дори дръпнаха с 13:12 след атака в аут на Яни Георгиев, което накара Сашо Попов да поиска тайм-аут. Армейците си върнаха преднината при 15:14 след грешка на швейцарския тим и силен ас на Яни Георгиев. Грешка от сервис на Георгиев и ас на Фелай и 16:15 за волейболистите на Амрисвил. Последваха две атаки през центъра на Цветанов и нова грешка на разпределителя на швейцарския тим Робин Мунтвилер - 18:16 за ЦСКА и прекъсване за треньора на гостите Ратко Павличевич. Въпреки това, разликата стана 20:17 след контра на Христо Цветанов. Независимо от усилията на Амрисвил, "червените" запазиха предимството до 23:20 след поредна мощна атака на Смилен Мляков и блокада на Яни Георгиев, след което затвориха гейма при 25:22 в своя полза след грешка от сервис на гостите и поведоха с 2:0.
В началото на третия гейм Амрисвил дръпна с 3:1 след няколко силни атаки на Себастиен Щайгмайер. Разликата стана 5:2 след силен ас на Щайгмайер. ЦСКА успя да намали изоставането си до 6:5 след бърза атака през центъра на Христо Цветанов и контра на Яни Георгиев. Все пак, техническата пауза дойде при 8:6 за швейцарския тим след атака в аут на Яни Георгиев. Постепенно "червените" изравниха при 10:10 след атака на Смилен Мляков и нова отлична блокада на Цветанов. Волейболистите на Амрисвил отново успяха да поведат при 15:12 след поредна атака на Щайгмайер и контра през центъра на канадеца Лукас Ван Беркел. Въпреки тайм-аута за Сашо Попов, второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за швейцарците след атака от втора линия на Малте Щиел. Преднината на Амрисвил стана 18:14 след нови две успешни атаки на Щиел. Гостите от Амрисвил продължиха да водят до 20:16 след поредна атака на Щайгмайер. В крайна сметка швейцарският тим спечели без проблеми с 25:18 след контра на Жером Фелай и намалиха изоставането си на 1:2.
Отборът на Амрисвил поведе и в четвъртата част бързо с 3:0 отново благодарение на Себастиен Щайгмайер. Последваха две атаки на Смилен Мляков и страхотна изява при мрежата на Христо Цветанов и 3:3. "Червените" дори дръпнаха с 5:3 след нова атака на Мляков и аут на Щайгмайер. Въпреки тайм-аута за гостите, разликата стана 8:3 след поредна атака на Мляков и две грешки на разпределителя на швейцарския тим Робин Мунтвилер. Техническото прекъсване продължи повече от обичайното заради проблеми с терафлексовата настилка в залата, която се нагъна в единия край. Нова грешка на Мунтвилер и контра блок-аут на Мляков и 10:3. Резултатът стана 12:4 след атака в аут на Щайгмайер. Две контри на Яни Георгиев и 14:4. Втората техническа пауза пък дойде при 16:6 за армейците. Последваха няколко силни минути за Амрисвил, които намалиха разликата до 17:11. Все пак, ЦСКА продължи да води до 20:11 след силна атака на Ивайло Стефанов, след което безпроблемно спечелиха гейма с 25:17 след поредна много мощна атака на Смилен Мляков, а с това и мача с 3:1.
Най-полезен за ЦСКА бе Смилен Мляков със страхотнитв 22 точки (2 блока и 61% ефективност в атака) за победата. Христо Цветанов (4 блока и 50% ефективност в атака) и Яни Георгиев (1 блок, 2 аса, 47% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) добавиха по 11 точки за успеха. За тима на Амрисвил Себастиен Щайгмайер завърши с 19 точки.
ЦСКА (СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ) - ВОЛЕЙ (АМРИСВИЛ, ШВЕЙЦАРИЯ) 3:1 (25:16, 25:22, 18:25, 25:17)

ЦСКА: Владимир Станков 4, Смилен Мляков 22, Ивайло Стефанов 7, Яни Георгиев 11, Христо Цветанов 11, Красимир Георгиев 8 - Мартин Божилов-либеро (Тодор Костов, Пламен Шекерджиев, Иван Крачев)
Старши-треньор: Александър Попов
АМРИСВИЛ: Робин Мунтвилер 1, Себастиен Щайгмайер 19, Жером Фелай 10, Малте Щиел 9, Александър Любичич 4, Лукас Ван Беркел 6 - Клаудио Криех-либеро (Томас Брендли)
Старши-треньор: Ратко Павличевич.

Снимки: МАРИН МАРИНОВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача ЦСКА - АМРИСВИЛ - ТУК!!!