Лукойл започна годината с 14 тройки и европобеда (видео+галерия)

Лукойл Академик даде отлично начало на новата 2017 година - с убедителен успех в европейските клубни турнири. В зала “Универсиада” шампионите надиграха холандския първенец Донар (Грьонинген) с, за д запишат втората си победа в група Р от надпреварата за Купата на ФИБА Европа.

Българският тим стреля много добре и вкара 14 тройки от 29 опита, както и 19/33 стрелби за 2 точки. Съперниците им пък успяха при едва 5 от 23 шута от далечна дистанция, което също остави отпечатък върху двубоя.
Лукойл Академик - Донар (Грьонинген)
Шест бързи точки на холандците шокираха Лукойл Академик рано-рано. Българите се съвзеха и изравниха на два пъти за 11:11 и 13:13, но отлично изпълнени бързи атаки на Донар дадоха на гостите аванс от 13:19 преди домакините да поведат за първи път в мача - 20:19 след тройка на Гибсън и два поредни коша на Захариев. До края на частта родните шампиони успокоиха обстановката и поведоха с 28:21, преди тройка със сирената на Джитър да скъси дистанцията до 28:24.

Втората четвърт започна перфектно за играчите на Тони Дечев. Филип Виденов се включи блестящо със 7 поредни точки за 35:24, но Ланс Джитър пак грабна диригентската палка и доближи гостите до 35:31. Последваха нови безответни 7 и 41:31, а на почивката Лукойл имаше преднина от 45:37.
Още в началото на второто полувреме преднината на Лукойл Академик доби двуцифрени измерения и бе поддържана в този диапазон през почти цялата трета част. Този развой на нещата успокои баскетболистите на домакините, които се оттеглиха с аванс от 15 точки след 30 минути - 64:49 след акробатична тройка в последната секунда на Асен Великов.
Гостите направиха финален опит да се върна в мача и за момент свалиха разликата под 10 точки, но това отприщи нов подем в състава на Лукойл Академик и три минути преди края нещата изглеждаха решени - 83:61 в полза на българите, след което се стигна до финалното 88:62

Павлин Иванов с 20 точки и Максим Корнийенко със 17 бяха най-резултатните играчи за победителите. Христо Захариев впечатли с 14 точки, 5 борби, 4 асистенции и 6 отнети топки, а Дани Гибсън също вкара 14 точки.

Чейс Фийлър бе на висота за гостите с 26 точки, а Ланс Джитър бе близо до “дабъл-дабъл” с 12 точки и 8 асистенции.