Григор Димитров с убедителна победа на старта (видео)

Григор Димитров демонстрира отлична форма на старта на годината. 25-годишният българин победи Стив Джонсън от САЩ с 6:2, 6:3 в първия кръг на турнира с награден фонд 495 630 долара в Бризбън, Австралия. Следващият му съперник е французинът Никола Маю, който отстрани сънародника си Стефан Робер след 4:6, 6:3, 6:4. Успехът осигури на Григор 20 точки за световната ранглиста и 7470 долара от наградния фонд. Той записа четвърта победа от шест мача срещу 27-годишния американец, който е 33-и в света.

Димитров показа, че е направил отлична подготовка и тотално доминираше срещу Джонсън. Движението му по корта бе на много високо ниво, началният му удар много стабилен, а освен това направи няколко прекрасни излизания на мрежата, които завърши с успешни волета. Играта му от дъното на корта също бе много постоянна, като направи много малко непредизвикани грешки.

Григор започна сезона с ас, гейм на нула и ранен пробив. Той направи ас при първия си начален удар и взе гейма без да загуби точка. След това проби за 3:1 и като цяло контролираше събитията на корта. Последва първия по-оспорван гейм при начален удар на Димитров, но той се справи и затвърди пробива. Американецът стигна до равенство, но не и до възможност за пробив.

След шестия гейм над корта започна да вали дъжд, но двамата тенисисти продължиха да играят. Дъждът обаче бе доста силен и при 4:2 за Григор и 40:15 при негов сервис играта бе спряна. След няколко минути на надежда условията да се подобрят, българинът и Джонсън се прибраха в съблекалнята.

Ситуацията с прекъсването на мача е доста необичайна, тъй като централният корт в Бризбейн "Пат Рафтър Арина" е покрит, но не изцяло. Силният вятър обаче вкарва водата директно на корта, а част от зрителите в единия от секторите бяха принудени да го напуснат.

Прекъсването бе около 20 минути и включваше повторна загрявка. То обаче не спря устрема на поставения под номер 7 Димитров, който продължи да играе уверено и стигна до нов пробив, с който затвори първия сет. Той сложи край на първата част след великолепно воле.

В началото на втория сет обаче Григор допусна пробив при първия брейк пойнт за Джонсън в мача. Краткото отпускане на българина приключи още в следващия гейм, когато той веднага върна пробива и изравни за 1:1. При резултат 3:2 Димитров пропусна шанс за пробив, но след прекрасен минаващ удар от бекхенд стигна до втори, който оползотвори и вече имаше повече от солидна преднина. Гришо пропусна два мачбола при сервис на съперника, но нямаше проблем да сложи край на мача при своя начален удар.

Григор, който в момента е 17-и в световната ранглиста, традиционно играе добре в Бризбън. Той е финалист от 2013 година, достигна до четвъртфиналите през миналия сезон, а година по-рано беше полуфиналист.