Най-тежкото и легендарно моторспорт събитие започва с 501 участници днес

Най-легендарното и дългоочаквано събитие в моторспортът за годината започва днес. 39-ото издание на рали Дакар събра 501 ентусиасти с 318 машини – 144 мотоциклети, 97 автомобили, включително и 10 бъгита, 50 камиона и 37 АТВ-машини. Снощи състезателите присъстваха на церемония по откриването пред погледите на хиляди фенове в Асунсион.

Днешният първи етап е дълъг 454 километра с 39-километрова състезателна отсечка. Пилотите стартират от парагвайската столица, а след края на деня ще финишират в аржентинския град Резистенсия. Всеки е наясно, че грешка още в началните етапи би струвала скъпо.

Най-многобройната група е от французи, които не изневериха на дългата си история в изтощителното състезание. 7 от 12-те състезателни отсечки са с над 400 км дължина, а една от тях дори над 500 км с общо около 9 000 км.

В категорията Автомобили първото място ще бъде ожесточена борба с доста изравнени сили. Тимът на Peugeot стартира с Мистър Дакар Стефан Петерханзел на прага на неговото 28 участие на рали Дакар, Себастиен Льоб, Карлос Сайнц и Сирил Депре, който показа амбициите си с победа на рали Пътят на коприната през лятото. Toyota отговори на впечатляващия състав с Жиниел де Вилиер, двукратния победител Насър Ал-Атиях и Нани Рома. Mini пък ще се бори за пети трофей в колекцията си заедно с Мико Хирвонен, който остана 4-и на своя дебют миналата година, Теранова и Язеед Ал-Ражхи.

При камионите също ще бъде напрегнато, тъй като миналата година Kamaz не бяха в перфектна форма и Жерар де Рой грабна победата с Iveco. Тази година обаче французинът трябва да се справи с Айрат Мардеев и Едуард Николаев.

В категория мотоциклети фаворит е миналогодишният победител Тоби Прайс с KTM. Завършилият на второ място миналата година Стефан Швитко за първи път ще подкара заводски мотор и също ще е с KTM.