Разгром в дома на "светците" продължи възхода на Тотнъм (видео)

Тотнъм разби Саутхамптън с 4:1 като гост и завърши календарната година с рекорден брой спечелени точки. "Шпорите" се озоваха в ролята на догонващи в самото начало след гол на Върджил ван Дайк, но след това бяха пълни господари на терена и стигнаха до впечатляващ обрат с два гола на Деле Али и по едно попадение на Хари Кейн и Сон Хюн-Мин. Кейн пропусна и дузпа след почивката, а за нарушението Нейтън Редмънд получи червен картон, който дълго бе оспорван от домакините.

Тотнъм вече е в серия от три поредни победи и се доближи само на точка от четвъртия в класирането Арсенал. Саутхамптън се представя на приливи и отливи от началото на сезона и е 8-и в таблицата. За тима това бе втора загуба на "Сейнт Мери" през кампанията.
Мениджърът на домакините Клод Пюел остави на пейката Душан Тадич и Шейн Лонг. Триото в предни позиции оформиха Нейтън Редмънд, Джей Родригес и Софиан Буфал, а Стивън Дейвис, Ориол Ромеу и Джеймс Уорд-Праус действаха в средата на терена.

За Тотнъм на върха на атаката бе Хари Кейн, подкрепян от Муса Сисоко, Деле Али и Кристиан Ериксен.

Саутхамптън стартира с мощен натиск и поведе още във 2-ата минута. Уорд-Праус центрира от левия фланг, а снажният Ван Дайк скочи най-високо в наказателното поле и с глава направи безпомощен Юго Лорис. Домакините продължиха да са много напористи, но постепенно Тотнъм се окопити и отвърна на удара в 19-ата минута, когато Деле Али възстанови равенството. "Шпорите" имаха и немалка доза късмет, защото щастлив рикошет в противников футболист направи топката удобна за Али, а последвалият изстрел с глава на английския национал бе неотразим.
През второто полувреме двубоят на "Сейнт Мери" стана още по-интересен. Тотнъм направи пълен обрат в 52-ата минута с попадение на Хари Кейн. Таранът на гостите остана изолиран от играта до почивката, но центриране от ъглов удар на Кристиан Ериксен му позволи да покаже головия си нюх и да доближи тима на Маурисио Почетино до трите точки.

Само пет минути по-късно Тотнъм получи дузпа. Деле Али се отскубна и беше повален от Нейтън Редмънд, който беше изгонен с директен червен картон от рефера Майк Дийн. Хари Кейн обаче стреля високо над вратата и интригата остана жива.
Саутхамптън не се предаде, а влезлите като резерви Тадич, Лонг и Пиер-Емил Хьойберг създадоха доста проблеми на бранителите на "шпорите". Като цяло обаче гостите контролираха ситуацията на терена. В 70-ата минута силен удар на Ериксен срещна напречната греда, а в 85-ата появилият се като смяна Сон Хюн-Мин заби трети гол за Тотнъм. Точка на спора сложи Деле Али с второто си попадение в 87-ата минута, възползвайки се от отличен пробив на Дани Роуз.