Жиру герой за Арсенал (видео+галерия)

Отборът на Арсенал победи измъчено с 1:0 Уест Бромич навръх "Боксинг Дей". Единственият гол в срещата реализира Оливие Жиру, който започна като титуляр в състава на Арсен Венгер за първи път през сезона в Англия. Френският майстор прониза Бен Фостър в 86-ата минута, когато пътищата към победата за "артилеристите" ставаха все по-малко. Иначе домакините от "Емиратс" имаха тотална доминация над своя съперник, завършвайки мача с 26 опита за отбелязване на гол срещу три на УБА.

Първото полувреме предложи незадоволителен и блед футбол. Звездите на Венгер така и не успяха да намерят рецепта в наказателното поле на гостите, които пък отвръщаха с бързи, но краткотрайни атаки. Първата по-сериозна опасност пред вратата на Фостър дойде в осмата минута, когато Алекс Иуоби се засуети в близост до целта, а след това последва нещо като сватбарски шут на Гранит Джака. В 12-ата минута Жиру регистрира първия си удар към мишената, но той бе по-зле и от този на Джака.
Арсенал - Уест Бромич 1:0
Момчетата на Тони Пулис достигнаха до своя първи корнер в 23-ата минута, след което успяха да задържат топката в близост до Петер Чех за около 120 секунди. В 33-ата минута Алекс Иуоби сътвори интересен пробив през бранителите на Уест Бромич, но дотам. Нигериецът опита да намери мрежата технично, но прехвърли рамката. В ответната акция на гостуващия състав Хосе Саломон Рондон се оказа на идеална позиция, но закономерно страничният рефер маркира засада.

Втората част започна на един дъх. Първо Жиру бе проснат на терена, веднага след като Албиън изпълниха центъра, но съдията не забеляза сериозно нарушение на правилата. Малко по-късно Алекс Иуоби стреля от средна дистанция, последва слаба намеса на вратаря Фостър, но Алексис Санчес не успя да отбележи при добавката. Все пак "топчиите" стигнаха до ъглов удар, след който Алексис намери страничния стълб. В 56-ата минута чилийската звезда на Арсенал отново докосна гола. Той шутира майсторски от над 20 метра, но Бен Фостър показа добър рефлекс и изби в корнер.
Бившият вратар на Манчестър Юнайтед се намеси решаващо и няколко минути по-късно, когато Жиру опита да го матира. Французинът се вклини в наказателното поле, шутира коварно, но Фостър с крак спря пътя на топката. При едно от редките задържания на Албиън в близост до Чех, Клаудио Якоб можеше да открие резултата, но полузащитникът засече много лошо подаването. В 76-ата минута резервата Лукас Перес, влязъл на мястото на Иуоби, центрира опасно отляво, но Жиру се размина с топката. В 83-ата Ектор Белерин се включи в нападението на "артилеристите", но показа слаба игра с глава, пращайки кълбото в аут от изгодна ситуация.

Мъката за домакините свърши в 86-ата минута. Месут Йозил центрира, Жиру намери топката с глава и прехвърляйки Фостър опъна мрежата - 1:0! Можеше и защитникът на УБА да се намеси по-добре, можеше и нападателят да не е така прецизен, но нямаше да е справедливо Арсенал да не спечели този мач. Това бе четвърти гол от началото на кампанията за реализатора от Шамбери. В края Аарън Рамзи и колегите му сътвориха комичен пропуск, когато останали 3-4 души около стража на гостите, не се разбраха и не направиха 2:0.
Така след двете поражения, играчите на Венгер записаха победа и запазиха позиции в топ 4 на Премиър лийг. "Подаръкът" на лондончани на "Боксинг Дей" не издрънча на кухо, а в ролята на Дядо Коледа влезе френският им стрелец. В първите часове на новата година Арсенал ще домакинства на Кристъл Палас. В последния ден на старата пък Албиън гостува на Саутхамптън.

АРСЕНАЛ - УЕСТ БРОМ 1:0