Ювентус капарира титлата в Серия А (видео+галерия)

Шампионът и лидер в класирането в Серия А Ювентус победи с 1:0 преследвача Рома в голямото дерби от 17-ия кръг. Ценнният гол за "Старата госпожа" отбеляза Гонсало Игуаин, който се възползва от грешка на капитана Даниеле де Роси в 14-ата минута.

"Бианконерите" вече водят със седем точки аванс пред "вълците" и на практика ги отказаха от амбициите за титлата. Така Рома остана без победа над Ювентус от януари 2010 година насам, когато спечели с 2:1.

Очакванията за зрелищен мач се оправдаха напълно още с началните минути. Все пак по-добрите възможности се откриха пред домакините. Гонсало Игуаин пропусна да открие рано резултата, но в 14-ата минута успя да стигне до гол, след като направи за смях защитата на Рома. Аржентинецът отне топката след грешка на Де Роси, нахлу мощно в наказателното и с плътен шут опъна мрежата зад Шчесни.
Ювентус капарира титлата
В 24-ата минута Рома стигна до най-сериозната си възможност за гол чрез Раджа Наинголан, който след взаимодействие с Един Джеко се озова на удобна позиция за стрелба, но ударът му мина встрани.
В 33-ата минута белгиецът отново беше изведен в опасна близост през Буфон, но стражът на Ювентус се справи с опасността. Като цяло Рома се отърси от напрежението и заигра по-освободено, а и вече нямаше какво да губи, след като получи гол във вратата си.
В 37-ата минута Рома можеше да получи втори гол, след като Гонсало Игуаин стреля отблизо, но Шчесни спаси. Впоследствие се оказа, че аржентинецът е бил в засада.

През втората част треньорът на Рома Лучано Спалети опита да промени негативния развой на мача като пусна в игра египетската звезда Мохамед Салах на мястото на Жерсон. В Ювентус обаче не изпуснаха инициативата и бяха по-активни в първия четвърт час на второто полувреме, като търсеха отбелязване на втори гол.

В 70-ата минута Ювентус организира страхотна атака, като началото й беше дадено от вратаря Джанлуиджи Буфон. Той намери с далечно центриране по фланга излезлия в атака защитник Джорджо Киелини. Бранителят напредна леко, след което чукна топката назад към Гонсало Игуаин. Аржентинецът центрира в наказателното поле, където Манджукич я свали на крака на Стураро, който стреля, но Шчесни спаси.

Рома създаде опасност пред вратата на Буфон след изпълнение на ъглов удар, но никой от играчите на "вълците" не успя да нанесе удар в разбъркването и отбраната на "Старата госпожа" изнесе топката. Последвапа нови силни минути за "вълците". Мохамед Салах успя да се възползва от грешка в на Алекс Сандро и подаде към Пероти пред вратата. Той стреля слабо и Буфон успя да спаси. Салах продължи да тормози защитата в "черно-бяло" и успя да изработи жълт картон на Алекс Сандро, който го спря непозволено.
В 79-ата минута Рома беше на сантиметри от изравнителен гол, след като Манолас не успя отблизо да засече топката с глава в мрежата на Буфон. Натискът на Рома са ожесточаваше, а отбраната на Юве започна да действа доста хаотично и позволяваше на играчите от Рим да разиграват необезпокоявано.
Всичко се промени с влизането на Пауло Дибала в игра, който замени голмайстора Игуаин. Торинци заиграха по-спокойно, а Дибала със свежи сили започна да тормози отбраната на "вълците". Като по чудо не се стигна до втори гол във вратата на Рома, след като Стураро отново излезе очи в очи с Шчесни.

В крайна сметка резултатът се запази до края и така Ювентус събра 42 точки на върха. Рома остана втори с 35, а Милан върви трети с 33.