Реал Мадрид стигна финала след голове в добавеното време (видео + галерия)

Европейският крал Реал Мадрид надигра с 2:0 шампиона на Северна Америка - Клуб Америка, в 1/2-финален двубой от Световното клубно първенство, игран в Йокохама. Карим Бензема и Кристиано Роналдо отбелязаха две попадения, като и двете паднаха в добавеното време - първото малко преди почивката, а второто секунди преди последния съдийски сигнал. За пореден път Реал защити репутацията си, че умее да вкарва решаващи голове след края на редовното време. На финала в неделя момчетата на Зинедин Зидан ще се изправят срещу азиатския първенец Кашима Антлърс (Япония).

"Белите" стартираха без капитана Серхио Рамос, а на негово място се появи Начо Фернандес. Лукас Васкес партнираше на Карим Бензема и Кристиано Роналдо в предни позиции. Ренато Ибара, Силвио Ромеро и Орибе Пералта бяха поставени най-отпред в състава на Рикардо Ла Волпе.

Америка - Реал Мадрид Лукас Васкес първи застраши вратата на мексиканците. В седмата минута испанският национал шутира от въздуха - над гредата. В десетата крилото с номер 17 на "лос бланкос" открадна топката в наказателното поле, но не успя да центрира от аутлинията. Минута по-късно новият кавалер на "Златната топка" Роналдо отправи първия си шут - доста неточно от около 28 метра.

В 12-ата Ренато Ибара направи хубав рейд отдясно, а след това последва силен изстрел без подготовка - над и встрани от вратата на Кейлор Навас. В 21-ата капитанът на испанците Марсело сбърка, Ибара видя пролука за шут и изстреля топката от около 20 метра - в ръцете на костариканския страж. В 23-ата Роналдо се приготви за изпълнение на пряк свободен удар. Силният му шут беше блокиран от стената.

Америка - Реал Мадрид В 26-ата португалецът беше на сантиметри от гола, но нямаше късмет. Васкес центрира отдясно, Кристиано се извиси и насочи с глава в дясната греда на Мойсес Муньос. При добавката Бензема беше блокиран. Тимът на Зинедин Зидан владееше повече топката и натискаше своя съперник. Мексиканците атакуваха по-рядко, но със самочувствие.

В 33-ата Роналдо отново шутира в стената, а след това изпрати истинска бомба с левия крак, отразена от вратаря. При последвалата добавка Бензема беше в засада. В 35-ата Роналдо и Васкес направиха хубаво двойно подаване в наказателното поле, португалецът потърси далечния ъгъл, а там нямаше кой да играе с топката.

Америка - Реал Мадрид В 37-ата Вилиам да Силва се включи силно и шутира от 20 метра, изненадвайки Навас, който очакваше подаване. Все пак вратарят се справи с коварната топка и изби в корнер. В 42-ата Кристиано хитро върна с пета в наказателното поле, но Лука Модрич беше изпреварен. В добавената минута на първата част мадридчани организираха постепенна атака, Тони Кроос изведе Бензема в наказателното поле и французинът вкара красиво попадение с външен фалц - 1:0.

След почивката иберийците заиграха по-спокойно и целяха основно да владеят центъра на терена. Момчетата на Зизу се възползваха от всяка възможност за скоростни акции. В 60-ата минута те развиха страхотно вертикално нападение, Васкес върна назад към непокрития Роналдо, който мигновено стреля, но вратарят съумя да избие.

Клуб Америка - Реал Мадрид - 0:2 В 66-ата португалецът направи рядко виждан пропуск. Топката беше центрирана отдясно, вратата беше празна, а Бензема сякаш попречи на Кристиано. CR7 беше сам на три метра от голлинията, но по-скоро топката го удари по главата и кълбото се върна към точката на дузпата. Мексиканците се опитваха да застрашат вратата на Навас, но атаките им завършваха с неточни центрирания и без изстрели.

В 78-ата Начо Фернандес се отличи с важна намеса с глава пред голлинията на своята врата. В 86-ата Марсело центрира отляво, Кристиано остана под топката, а Хамес Родригес не се ориентира. Три минути по-късно Алваро Мората стреля фалцово от 17 метра и мъничко не му достигна да уцели вратата. В 92-ата Валдес остана под топката след центриране към втората греда. В 93-ата мадридчани затвърдиха успеха си с втори гол. Кристиано се измъкна на ръба на засадата и матира вратаря за 2:0. След известно колебание и консултация със системата за видеоповторения парагвайският арбитър зачете гола. Нововъведението отново предизвика дискусия, след като суетенето около гола отне около две минути.

Клуб Америка - Реал Мадрид - 0:2 В крайна сметка без много блясък испанците си подсигуриха директен спор за трофея от Световното клубно първенство. Финалът ще се проведе в неделя по обяд. Реал Мадрид удължи серията си без поражение, като вече има 36 мача без загуба (27 победи и 9 равенства).

Клуб Америка - Реал Мадрид - 0:2
0:1 - Бензема (45+2)
0:2 - Кристиано (90+3)

Клуб Америка: Мойсес Муньос; Вентура Алварадо (54 - Хосе Гереро), Бруно Валдес, Пауло Голц, Пабло Агилар; Мигел Самудио, Вилиам да Силва, Рубенс Самбуеса; Ренато Ибара (61 - Карлос Кинтеро), Силвио Ромеро (70 - Микаел Аройо), Орибе Пералта
Реал Мадрид: Навас; Карвахал, Варан, Начо, Марсело; Модрич, Каземиро, Кроос (72 - Хамес); Лукас, Бензема (79 - Мората), Кристиано