Дебютен гол измъкна "сините" (видео+галерия)

Най-старото столично дерби за втори път през този сезон е за Левски. "Сините" надвиха много трудно с 1:0 Славия на стадион "Георги Аспарухов" в двубой от 17-ия кръг на Първа професионална лига. Единственото попадение реализира Мехди Бурабия в 82-ата минута, когато се възползва от асистенция на Хеан Деса. Преди това в 68-ата минута Сердер Сердеров бе изгонен, след като удари ръката на Николай Йорданов, показал му жълт картон за оспорване на негово решение.

"Сините" се върнаха към победите, след като записаха две поредни загуби с по 1:2 от Локомотив (Пловдив) и Лудогорец. Освен това 26-кратните шампиони на България записаха втори пореден успех над "белите" след 4:0 на "Васил Левски" през август.

Левски вече има 37 точки след своя 11-и успех, като изостава на шест от шампионите, които имат мач по-малко, но пък имат предимство от осем точки пред третия Локо (Пд).
Загубата е 10-та за Славия след първите 17 мача, а тимът е на 11-то място със 17 точки.

Левски - Славия Елин Топузаков заложи на Божидар Краев и Сърджан Лукин, които бяха резерви срещу Лудогорец. Първият смени Антонио Аниете, докато румънецът замени наказания Димитър Пиргов.

Елин Топузаков заложи на Божидар Краев и Сърджан Лукин, които бяха резерви срещу Лудогорец. Първият смени Антонио Аниете, докато румънецът влезе на мястото на наказания Димитър Пиргов.

Левски - Славия Владимир Иванов пък заложи на доста млад състав, като направи шест промени в стартовите 11 от победата с Ботев (Пловдив). Георги Петков, Стефан Велков, Владимир Семерджиев, Божидар Васев, Борислав Балджийски и Калоян Кръстев замениха Кирев, Андреа Христов, Сердеров, Домовчийски, Минчев и Георги Йомов.

Първото полувреме бе изключително скучно и положения липсваха и пред двете врати. На почивката Аниете смени Краев, а Бабатунде в 48-ата минута пропусна да даде аванс на "сините". Нигериецът прехвърли едновременно от три метра и Петков, и вратата. В 64-ата минута капитанът на гостите изби удар на Бурабия от 25 метра. Това бе първият изстрел в очертанията на една от двете врати.

Левски - Славия Четири минути по-късно резервата Сердер Сердеров бе изгонен от Николай Йорданов. Реферът отсъди фаул за "сините" след нарушение срещу Роман Прохазка. Руснакът първо получи жълт картон за оспорване, а след това удари ръката на Йорданов, който веднага му показа директен червен картон. Нападателят бе влязал в игра само седем минути преди това. Веднага след това Емил Мартинов стреля опасно, но Йоргачевич спаси.

Левски - Славия Останали с човек повече, нормално последва натиск за домакините. В 73-ата минута имаше голямо меле в наказателното поле на гостите. Първо изстрел на Аниете, след това и удар на Бабатунде бяха спрени от тяло на защитник, а при третия опит Бурабия стреля във вратата, но Петков спаси.

Треньорът на домакините пусна Хеан Деса и Илиян Мицански, за да търси задължителна победа. Този път това даде резултат. Именно те двамата създадоха най-хубавата атака на "сините", която доведе до победното попадение в 82-ата минута. Деветката на столичани изведе майсторски Деса в наказателното поле, който центрира остро и връхлитащият Бурабия  разпечата вратата на Петков от воле. Попадението бе негово първо с екипа на 26-кратните шампиони от 24 срещи.

Левски - Славия Следващите минути домакините пропуснаха добра атака за втори гол, а гостите пък се хвърлиха в атака, за да търсят изравнително попадение, но такова не падна и домакините стигнаха измъчено до трите точки.

Днешната победа на Левски бе 69-а от 141 мача между "сини" и "бели" в елита, като гостите останаха с 25. Успехът с 1:0 пък е най-честият за домакините срещу Славия, като това бе 15-и такъв.

Левски - Славия Топузаков искаше задължителни три точки, като обяви, че играта не е важна след пораженията, а тимът му постигна целта си. Гостите пък могат да бъдат доволни, че с толкова млади футболисти стояха отлично през първото полувреме, като продължават ли Владимир Иванов и помощниците му да ги налагат, бъдещето е пред "белите".

ЛЕВСКИ - СЛАВИЯ 1:0
1:0 Бурабия (82)

ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Боян Йоргачевич; Сашо Александров, Александър Александров, Сържан Лукин, Веселин Минев; Джереми де Ноойер; Франсис Нар, Роман Прохазка, Мехди Бурабия, Божидар Краев, Бабатунде Адениджи
Старши треньор: Е. Топузаков
СЛАВИЯ (4-1-4-1): Георги Петков; Емил Мартинов, Стефан Велков, Петко Христов, Омар; Янис Карабельов; Владимир Семерджиев, Борислав Балджийски, Божидар Васев, Николай Димитров; Калоян Кръстев
Старши треньор: В. Иванов

СЪДИЯ: Николай Йорданов
СТАДИОН: "Георги Аспарухов"