Марчело Липи започна начело на Китай с равенство

Първата среща на Марчело Липи като национален селекционер на Китай завърши при резултат 0:0 - домакинство на Катар в Кунмин. Равенството обаче сериозно удари по шансовете и на двата отбора да се преборят за място на Мондиал 2018.

Китай е на последното място в група А на квалификациите в зона Азия само с 2 точки, докато Катар е пред тях с 4. Първите два отбора от група А и от група В на квалификациите се класират директно за световното първенство, а третите отбори в групите играят бараж.

Победителят от този бараж отива на нов плейофен мач - този път с представител на зона КОНКАКАФ за място на Световното. Отборът на Китай имаше надмощие през по-голямата част от мача и владееше инициативата, но не успя да се пребори с катарската защита, която действаше решително. Вратарят Саад Ал Шееб се оказа важната фигура в катарската защита, след като спаси акробатичен удар с глава на У Съ, след който топката се отби в горната греда и беше изчистена. Китайците удариха още една греда 10 минути преди края на мача.

Капитанът им Чжън Чжъ стреля, топката се отби в защитник на катарския отбор, след което се спря в страничния стълб и отново беше изчистена. Резервата и дебютантн в отбора на Липи - Цао Юндън дриблира през няколко защитници на Катар и вече се виждаше герой на мача в заключителните минути, но изстрелът му се спря в страничната мрежа от външната й страна.

Марчело Липи наследи преди близо 3 седмици местната легенда Гао Хонбо на поста национален треньор, но още тогава обяви шансовете на Китай за попадане на световното първенство за нищожни.