Довициозо победи дуото на Yamaha след редица изпреварвания и обрати в MotoGP

Андреа Довициозо записа първата си победа от 7 години насам в MotoGP и втора за Ducati през тази година, а Yamaha финишираха с него на подиума на едно състезание, изпълнено с обрати, изпреварвания и драма. Силният дъжд на "Сепанг" забави малко старта на предпоследното състезание от шампионата в Малайзия и може би бе причина за паданията на Кръчлоу и Маркес, но световният шампион не се спря и отново се качи на мотора си, като дори записа и точки.

Хорхе Лоренсо направи добър старт и поведе след завой номер 1, а Маркес го последва на втората позиция. Довициозо, който стартира от полпозишън, остана зад Роси, но успя да го изпревари. Междувременно Маркес изпревари с красива маневра Лоренсо и поведе, а още в същата обиколка Довициозо взе лидерството от него и заедно с Роси окупираха първите две места. Яноне направи малко по-агресивна атака спрямо Лоренсо и го прати на шеста позиция. На един от следващите завои Роси видя добра възможност и поведе пред Яноне, Довициозо, Маркес, Алейш Еспергаро и Лоренсо. Сериозно разбъркване за първата обиколка.

Яноне поведе в следващата обиколка, изпреварвайки Доктора на завой номер 12, а Кръчлоу и Винялес започнаха да притесняват Лоренсо. Само незначителни секунди разделяха времената на първите шест мотоциклетисти.

След няколко безуспешни опита да поведе, Роси го прави, докато Кръчлоу стигна четвъртата позиция. След първата шестица е Винялес, който е на шест секунди зад Лоренсо и отчаяно се опитва да не допусне Лорис Бас пред себе си. Десет обиколки преди края Маркес си взе четвъртата позиция от Кръчлоу, а Бас изпревари Винялес. Лоренсо държеше шестото си място на комфортна преднина спрямо Бас.

Роси си създаде малко по-голям аванс, Довициозо използва момента и изпревари съотборника си, докато Кръчлоу катастрофира зад тях, а настоящият световен шампион Маркес също го последва. Марк обаче отново се качи на мотора и влезе в състезанието на 14-а позиция.

В 13 обиколка Довициозо отново изпревари Роси, а разликата между топ 3 се увеличи. Лоренсо се добра до третата позиция, но на цели 10 секунди зад Доктора. Четири обиколки деляха Довициозо от първата победа в MotoGP от 2009 година насам, а междувременно мотоциклетистите на Avintia Ducati заеха четвърто и пето място – Лорис Бас и Ектор Барбера. На следващата обиколка предимството на Довициозо спрямо Роси стана три секунди, но Лоренсо нямаше никакви шансове да вземе второто място от Доктора.

След първата петица финишира Винялес, Баутиста и Милър. Първата десятка допълват Пол Еспергаро и Данило Петручи, а Маркес финишира 11-и.

Доктора увеличи преднината си спрямо Лоренсо на 28 точки в генералното класиране, а Винялес се отдалечи от целта си да завърши трети в класирането за сезон 2016.