Супербайк намери новия си шампион, а Дейвис записа пета поредна победа

Първото състезание от последния уикенд в Супербайк за сезон 2016 бе напрегнато, но не поднесе изненади в Катар. Час Дейвис показва невероятна форма с Ducati и записа пета поредна победа, а Джонатан Реа завърши втори, което му бе достатъчно да влезе в историята като четвъртият мотоциклетист, спечелил две поредни световни титли в клас Супербайк. Четири различни конструктора на първите четири места пък показват голямото съревнованието между отборите. Веднага след финала пък започнаха празненствата в щаба на Kawasaki за титлата при пилотите.

24 мотоциклета стартираха, а начело бе лидерът в класирането Реа. Той потегли отлично, но при първия завой Час Дейвис го изпревари и поведе, въпреки че стартира от трета позиция. Ники Хейдън с Honda бе трети до седмата обиколка, Сайкс – четвърти, а Силван Жинтоли – пети. След две обиколки Жинтоли направи маневра, с която се изкачи с едно място по-нагоре, а нещата за Сайкс изглеждаха все по-зле.

След още три обиколки разликата между първите двама мотоциклетисти бе под 0.2 секунди, докато изоставането на Хейдън се увеличи на над 3 секунди. Десет обиколки преди края Жинтоли изпревари Ники Хейдън, с което възможностите Yamaha да достигнат първия си подиум за сезона, се увеличиха. Първата двойка увеличи значително преднината си.

Четири обиколки преди финалната линия Леон Камие падна, а при последната обиколка Том Сайкс успя да изпревари Ники Хейдън и финишира четвърти.

Битката за второто място за сезон 2016 се пренася на състезанието утре, а Дейвис стопи изоставането си до 7 точки. Ако той запише и шеста поредна победа, Сайкс трябва да завърши втори, за да не изгуби второто си място.

Снимка: Kawasaki Racing Team