Кръчлоу победи Роси за ГП на Австралия в MotoGP, а Маркес падна (Галерия)

Кал Кръчлоу спечели 16 кръг от календара на MotoGP с Honda на австралийската писта "Филип Айлънд" с време 40:48.453 минути, а падането на Маркес по средата на състезанието му помогна това да стане реалност. Роси, който нямаше късмет в предните два дни на пистата, стартира от 15 място, но успя да завърши състезанието втори. Изборът на Кръчлоу за твърда предна гума в сравнение с медиум гумата на Роси, беше перфектен и той си създаде сериозна преднина след падането на шампиона. Трети завърши Маверик Винялес от Suzuki, който също като Роси стартира извън топ 10.

С втората си победа след успеха на "Бърно" Кръчлоу стана първият британец, печелил повече от едно състезание в MotoGP след Бари Шийн през 1979 година. Валентино Роси пък увеличи преднината пред своя съотборник Лоренсо за второто място в генералното класиране и вече е 24 точки. Марк Маркес пък показа част от старото си лице, водейки убедително, но рискувайки ненужно.

Състезанието за Гран при на Австралия

В първата обиколка стартиралият трети Пол Еспергаро поведе редицата, но още преди да приключи обиколката Маркес си върна лидерството. Междувременно Лоренсо стана осми, а Роси – 12. Винялес и Доктора изпревариха Ники Хейдън и Джак Милър, а това бе само началото. Силно състезание имаше и вторият пилот на Suzuki Алейш Еспергаро – почти през цялото състезание бе в топ 3, изпреварвайки и победителя в началните етапи, но при шест оставащи обиколки Алейш направи катастрофа и не продължи. Роси записа първата най-бърза обиколка под минута и 30 секунди, а с нея изпревари и Андреа Довициозо, който бе на четвърто място. Кръчлоу записа следващата най-бърза обиколка, но Марк Маркес бе на почти 5 секунди пред него – победата му бе почти сигурна. При 18 оставащи обиколки Маркес падна, а състоянието на мотора му не позволяваше той да се върне на пистата. Кал стана първи, а Роси бе на 1.8 секунди след него. След това предимството на Кръчлоу ставаше все по-голямо.

Междувременно Лоренсо се добра до седмото място, а Винялес – до петото, изпреварвайки Пол Еспергаро. При 15 оставащи обиколки Кръчлоу увеличи преднина си на 2.4 секунди.  След четири обиколки започна и борба между Алейш и Довициозо за последното място на подиума. Имаше доста изпреварвания, но Алейш бе по-настойчив, имайки предвид, че през този сезон не се е качвал на подиума нито веднъж. След още три обиколки обаче той падна и с това приключиха надеждите му за почетната стълба. Съотборникът му Винялес не остави третото място на Довициозо и го изпревари, задържайки преднината си до края. Ектор Барбера, който е съотборник на Довициозо заради контузията на Яноне, падна при три оставащи обиколки, като преди това се движеше извън топ 10.

Състезанието не премина по мечтания начин и за Ники Хейдън, който две минути преди финалната линия катастрофира, но се върна н амотора си и завърши последен. Довициозо, Пол Еспергаро и Лоренсо финишираха четвърти, пети и шести, а Скот Рединг – седми. Брадли Смит, който дълго се възстановяваше от контузия, завърши осми, а топ 10 запълниха Данило Петручи и любимецът на публиката Джак Милър.

Пълните резултати от Гран При на Австралия вижте ТУК.

Генералното класиране след 16 кръг в MotoGP вижте ТУК.