Борусия (Дортмунд) вече мисли за пролетните мачове (видео)

Борусия (Дортмунд) си разчисти пътя към фазата на преките елиминации в Шампионската лига след драматична победа с 2:1 при гостуването на Спортинг в Лисабон в среща от Група "F". Пиер-Емерик Обамеянг (9') и Юлиан Вайгъл (43') бяха точни за германците преди почивката, а след това домакините стигнаха само до едно попадение чрез Бруно Сезар (67').

Така вестфалци събраха 7 точки, колкото има и Реал Мадрид, който очаквано разгроми Легия (Варшава) с 5:1 в другия мач от групата. Португалците са трети с 3 точки и се нуждаят от малко чудо, за да изместят някой от лидерите.

Шансът на "лъвовете" е след две седмици при гостуването в Дортмунд, но освен това на Борусия предстои домакинство и на слабака Легия, което още повече улеснява задачата на състава на Томас Тухел.

За Дортмунд като титуляри се завърнаха Марк Бартра и Сократис, които лекуваха контузии. Оплакващият се все още от болки Лукаш Пишчек обаче не попадна в стартовите 11, като вместо него на десния бек действаше Матиас Гинтер. На двете крила Тухел заложи на тийнейджърите Кристиан Пулишич и Усман Дембеле.

Домакините от Лисабон бяха без капитана си Адриен Силва, който има сериозна контузия на коляното.

След сравнителни миролюбиво начало в 16-ата минута Обамеянг показа фамозния си спринт и задмина Семедо, след което атрактивно прехвърли Руи Патрисио с левия крак за 1:0 в полза на германския тим.

След домакините заиграха по-добре, но направиха два пропуска. В 29-ата минута дошлият от Бундеслигата Бас Дост засече с глава, но топката профуча край гредата. Още по-опасно за гостите беше в 32-ата минута, когато Елиаш излезе сам срещу Роман Бюрки, но стражът парира с тяло.

Веднага след това със същата ключова намеса блесна и колегата му на другата врата Руи Патрисио, който "закова" кълбото точно на голлинията след шут на Обамеянг.

В 39-ата минута футболистите на Спортинг стигнаха до гол, но той не беше признат, защото съдията видя нарушение срещу вратаря.

Две минути преди почивката футболистите от Дортмунд нанесоха втория си удар, като този път Юлиан Вайгъл изигра сам ситуацията и заби кълбото в ъгъла за 2:0.

Отвореният футбол и от двата тима продължи и през втората част. В 67-ата минута Спортинг стигна до гол и интригата се върна. Тогава Бартра върна топката с крак към Бюрки, който хвана с ръце. При последвалия непряк-свободен удар Бруно Сезар намери пролука в стената и "Жозе Алвеладе" избухна.

Големият шанс на лисабонци за изравняване дойде две минути по-късно, когато от няколко метра Бас Дост насочи топката с глава в ръцете на вратаря.

След това Пулишич нацели напречната греда, което пък остави тръпката до последно. В 85-ата минута Скелото пропусна последния чист шанс за Спортинг и в крайна сметка победата остана за Борусия.