Нефтохимик грабна първата Суперкупа на България (ВИДЕО + ГАЛЕРИИ)

Носителят на Купата на България Нефтохимик 2010 (Бургас) спечели първата Суперкупа на България по волейбол за мъже, след като победи шампиона Добруджа 07 (Добрич) с 3:2 (25:23, 20:25, 32:34, 25:15, 15:12) пред около 2000 зрители в зала “Георги Бенковски” в Пазарджик.

Суперкупа на България - Добруджа 07 - Нефтохимик Бургас
В залата да изгледат двубоя на живо бяха националите Николай Николов, Валентин Братоев и Станислав Петков - Балки, вицепрезидентът на БФ волейбол Любо Ганев и бившият наставник на бургазлии Николай Желязков.
Спортният министър Красен Кралев, кметът на Пазарджик Тодор Попов, бившият президент на БФВ Валентин Заяков, шефката на НВЛ-мъже Мина Николова, както и членът на УС и шеф на НВЛ Евгени Иванов-Пушката и изпълнителният директор Станислав Николов също бяха в залата.
Наставникът на шампионите от Добруджа Мирослав Живков не можеше да разчита на национала Алекс Грозданов, а с по-тежки травми в тима са Денис Чавдаров и Димитър Маринков.
За първи път в мач от родните турнири бе използвана система за видео повторение.
Двубоят започна изключително равностойно. Двата тима играеха точка за точка до 7:7. Мартин Мечкаров от Добруджа атакува в аут и 8:7 за Нефтохимик при първото техническо прекъсване.Бургазлии дръпнаха с 4 точки при 11:7, след като Явор Генов атакува мощно. Диагоналът на добричлли Жулиен Георгиев намали до 11:12 и това накара Петър Дочев да вземе прекъсване за Нефтохимик. Шампионите успяха да изравнят при 14:14 след нова успешна атака на Жулиен Георгиев. Диагоналът Петър Христов изведе бургазлии напред при второто техническо прекъсване с 16:15. Нефтохими успя да поведе с 3 точки при 18:15 и това накара Мирослав Живков да вземе прекъсване за шампионите. Опитният Мартин Пенев атакува много технично от зона 4, за да поведе Нефтохимик с 22:19. Атака по правата на Трифон Лапков доведе резултата до 23:19 за носителите на Купата на България. Добруджа намали до 21:23, след като двойна блокада спря атака на Петър Христов. Нефтохимик стигна до геймбол при 24:21. Добруджа записа две поредни точки благодарение на единична блокада на Денимир Димитров и двоен блок срещу атака на Мартин Пенев. Разпределителят на Добруджа застана на линията за изпълнение на начален удар, но изпрати топката в мрежата и Нефтохимик спечели първата част с 25:23.
Силно подмладеният шампионски тим на Добруджа поведе с 5:2 в началото на втората част след атака на Жулиен Георгиев. Добричлии запазиха преднината от 3 точки до първото техническо прекъсване, след като Явор Генов атакува в аут - 8:5. Мартин Пенев успя да изравни резултата след много технична атака над блокадата - 9:9. Прекъсването на помогна на Добруджа и отборът от Бургас поведе с 10:9. Вторият разпределител и капитан Христо Енков замени Денимир Димитров, но и това не помогна и Нефтохимик дръпна с 11:9, след като записа 6-а поредна точка. Последваха 3 поредни точки да Добруджа и възпитаниците на Миро Живков пак поведоха с 12:11. Атака на Трифон Лапков и шампионите дръпнаха с 13:11. Петър Дочев взе прекъсване за Нефтохимик. Шампионите поведоха убедително с 16:11 при второто техническо прекъсване. Разликата се запази до 20:15. Страхотна атака по правата на Жулиен Георгиев направи резултата 23:18. Добруджа стигна до геймбол при 24:19. Опитният Мартин Пенев игра за блокаут за 20:24. Мартин Мечкаров донесе успеха на Добруджа във втората част с атака за 25:20.
Капитанът Христо Енков остана в стартовата шестица на шампионите и в началото на третата част. Добруджа повече със 7:6, а при второто техническо прекъсване разликата нарасна до 4 точки при 16:12. Нефтохимик съумя да изравни при 20:20. Две поредни точки за тима воден от Миро Живков и 22:20, след като двойната блокада спря атака на бразилеца Марио Серджо. Страхотна единична блокада на бившия национал Стоян Самунев върна бургазлии в мача за 22:22. Ас на Марио Серджо и 23:22 за Нефтохимик. Бургазлии изравниха при 23:23, но при последвалата технична атака по блока на Жулиен Георгиев от зона 4 се стигна до геймбол за Добруджа - 24:23. Страхотна остра атака на Стоян Самунев през централната зона и равенство - 24:24. Втори геймбол за шампионите след мощна атака по блокадата на Трифон Лапков. Мартин Пенев отново съумя да изравни от трудна ситуация - 25:25. Единичен блок на Светослав Арнаудон и 3-и пореден геймбол за Добруджа. И отново бившият национал Мартин Пенев съумя да изравни за 26:26. Лошо вдигната топка от Христо Енков към Светослав Арнаудов прати топката в аут, а Нефтохимик стигна до първи геймбол 27:26. Добруджа бързо изравни до 27:27. Петър Христов съумя да провре топката през блокадата на шампионите и 28:27 за Нефтохимик. Последваха още две равенства до 29:29. Двойна блокада спря атака на Георги Петров по правата от зона 4 - 30:29 за Добруджа. Бургазлии пак изравниха при 30:30. Мартин Мечкаров отново изведе шампионите до геймбол при 31:30. Мечкаров сгреши началния удар - 31:31. Поредна мощна атака на Жулиен Георгиев по правата от зона 4 и 32:31 за Добруджа. Невъзстановимият от контузия Димитър Маринков се появи в игра. Петър Христо отигра атаката за бургазлии за 32:32. Нова атака на Жулиен Георгиев този път от зона 4 и 33:32. Добруджа спечели драматично частта с 34:32 след аут на Мартин Пенев и поведе с 2:1 гейма.
Носителите на Купата на България успяха да дръпнат с 2 точки в началото на 4-ия гейм - 8:6. Бургазлии увеличиха преднината си до 10:6. Петър Христов би сервис в мрежата - 7:10. Нефтохимик поведе с 12:8 след атака на Петър Христов. Бургазлии поведоха още повече със 17:11. Миро Живков взе прекъсване за Добруджа. Възпитаниците на Петър Дочев поведоха с 22:15 и се приближиха много до тайбрек. Мартин Мечкаров атакува в аут и Нефтохимик спечели 4-ата част с 25:15.

Тайбрекът започна добре за отбора на Нефтохимик, който поведе набързо с 3:1 след две поредни успешни атаки на Явор Генов. Добруджа изравни при 3:3, след като на два пъти спря с блокада атаки на Явор Генов. Нефтохимик поведе със 7:5 след двойна блокада срещу атака на Трифон Лапков. Миро Живков веднага взе прекъсване за шампионите. Нефтохимик поведе с 8:6 преди двата тима да сменят игралните полета. Мощна атака на Жулиен Георгиев по правата от зона 4 и 7:8. Явор Генов атакува технично по тройната блокада - 9:7. Илия Петков успя да изравни резултата при 9:9. Нова атака на Явор Генов донесе преднина на бургазлии. Две поредни успешни атаки на Мартин Мечкаров и 11:11. Мартин Пенев атакува по диагонала от зона 4 за 12:11. Трифон Лапков атакува по блокадата и 12:12. Мартин Пенев отново атакува от любимата си зона 4 по диагонала за 13:12 за Нефтохимик. Мартин Пенев изведе бургазлии до мачбол при 14:12, след като преди това Явор Генов спаси невероятна топка в защита. Блокада на Мартин Пенев и победна точка за Нефтохимик с 15:12 в тайбрека и с 3:2 гейма.

ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (23:25, 25:20, 34:32, 15:25, 12:15)

ДОБРУДЖА: Денимир Димитров, Жулиен Георгиев, Илия Петков, Светослав Арнаудов, Трифон Лапков, Мартин Мечкаров - Христо Христов-либеро (Николай Тодоров, Христо Енков)
Старши-треньор: Мирослав Живков
НЕФТОХИМИК: Лукас Силва, Петър Христов, Стоян Самунев, Георги Чалъков, Явор Генов, Мартин Пенев - Мартин Иванов-либеро (Георги Петров, Теди Дремсизов, Марио Серджо)
Старши-треньор: Петър Дочев.