Локомотив (София) представя Красимир Балъков

Ще се възползва ли Маркес от първата възможност да спечели титлата?

Състезателят на Honda Марк Маркес показва убедителна форма през целия сезон на MotoGP и този уикенд е изправен пред първата си възможност да спечели третата си титла в кралския клас на моторите. Шансът това да стане не е чак толкова огромен, имайки предвид добрата форма на Роси и 58-те точки, които са разликата между двата опоненти. За целта Маркес трябва да запише победа на японската писта "Мотеги", която е домакинска за конструктора му, а Доктора да финишира на 15-о или място по-надолу в редицата.

Пътят на испанеца да спечели титлата може да бъде доста кратък, но дали той ще съумее да се възползва? Марк трябва да направи нещо, което не успя в предишните си три опита – да спечели състезанието за Гран При на Япония – толкова специално за производителя Honda. Маркес не го е правил никога в кралския клас, а това е единственият начин той да си осигури титлата три кръга преди края на сезона. Разбира се, дори той да победи, Роси трябва да му позволи да се нарече световен шампион. Доктора трябва да финишира 15-и – нещо, което не е правил никога. Той ще направи своя старт номер 344 в неделя, а през цялата си легендарна кариера е финиширал извън топ 10 в едва 13 състезания. Единственият му път, когато завършва извън зоната на точките, е през 2009 година на "Льо Ман" – 16-и. В статистиката не влизат моментите, в които той не завършва. Въпреки впечатляващия преглед на успехите на Роси, за да вземе титлата от ръцете на Маркес, той трябва да се върне към победната си серия, която не сме наблюдавали от юни тази година. Последната му победа на японската писта пък бе през 2008 година, когато той си осигури и шестата световна титла.

Друг състезател, който печели световната титла в MotoGP още с японския кръг, е Кейси Стоунър през 2007 година. Това е и историческата първа титла за Ducati, но от доста време насам те не са в състояние да се борят за нея. След победата на Яноне на "Ред Бул Ринг" и подиума за Довициозо представянето на отбора от Болоня спадна, Яноне получи контузия и не взе участие в последните две състезания, което ще продължи и през този уикенд.

И докато Ducati не са в състояние да се противопоставят на Маркес или Роси, талантът на Suzuki Маверик Винялес може би ще успее. След теста на "Бърно" по-рано тази година изглежда, че отборът направи крачка напред с електрониката. И в трите състезания след чешкото посещение Винялес стартира от добра позиция и завършва в топ 5, като дори записа и победа – първата за отбора при завръщането им в MotoGP.

От 2002 година насам Honda има шест победи на "Мотеги", Yamaha – четири, колкото и Ducati, а Дани Педроса е състезателят с най-много успехи – цели 5 – три в MotoGP, една в междинния клас и една при 125-кубиковите машини.

Много играчи спорят за победи този сезон, не толкова спорят за титла. Точките във временното класиране са както следва: Маркес - 248, Роси - 196 и Лоренсо - 182. Според някои е въпрос на време Маркес да бъде обявен за най-добрия за сезон 2016, а според други тази година ще бъде революцията в кариерата на Роси. Каквото и да е, ни очаква напрегнат уикенд в страната на изгряващото слънце.