Григор Димитров "възкръсна" и е на 1/4-финал в Пекин (галерия + видео)

Григор Димитров спря победния ход на поставения под №6 Люка Пуй (Фр), отстранявайки го с 6:7(3), 7:6(0), 6:4 във втория кръг на силния тенис турнир от категорията АТР 500 в Пекин с награден фонд 4,16 млн. долара. Френският талант пристигна в китайската столица в страхотна форма, след като завоюва 9 победи в последните си 10 мача, включитлно и титлата в Метц, изстреляла го до рекордното в кариерата му 16-о място в световната ранглиста. 22-годишният Пуй обаче бе пречупен от най-добрия български тенисист, който благодарение на класата и опита се наложи след 2 часа и 25 минути игра.

Така Григор записа втора поредна трисетова победа в китайската столица, след като вчера елиминира американеца Стийв Джонсън със 7:5, 6:7(9), 6:4. Въпреки този близо 3-часов маратон, днес хасковлията издържа на напрежението. Той бе на две точки от загубата, когато Пуй сервираше за мача при 5:4 и 30:15. Неочакван срив в играта на французина обаче позволи на Димитров да се съвземе и да се върне в мача. Зрелищният му обрат го класира за четвъртфиналите на турнира, където негов съперник най-вероятно ще бъде Рафаел Надал. Испанецът играе по-късно днес с френския квалификант Адриан Манарино и едва ли ще има проблеми.

Благодарение на днешния успех Григор си осигури минимум 90 точки за световната ранглиста, в която в момента заема 20-о място, и 77 375 долара от наградния фонд.

Мачът започна с труден сервис гейм на Пуй, който французинът спечели след три равенства. В същото време Григор беше повече от категоричен в отговора си и записа гейм на нула. В тези начални минути българинът определено бе по-стабилният играч на централния корт и логично първи стигна до шанс за пробив. Това се случи в петия гейм след страхотен пасингшот  от бекхенд на Григор, който малко след това имаше възможност да атакува втория сервис на Люка. 22-годишният французин обаче издържа на напрежението и взе подаването си. Димитров продължи да бъде концентриран и записа два поредни сервис гейма на нула в 8-ия и 10-ия. Но въпреки по-добрата игра на българина, той така и не успя да осъществи пробив. Така се стигна до тайбрек, в който Пуй направи ранен минипробив за 0:2. Французинът намали драстично непредизвиканите грешки и започна да вкарва първия си сервис. Той бе перфектен в разиграванията и осъществи още един минипробив, за да стигне до три сетбола при 6:3. Люка реализира още първия от тях, с което реши изхода на този първи сет в своя полза - 7:6(3).

Втората част не започна добре за Григор. Той спечели откриващия гейм изключително трудно, а следващия го загуби на 0. Още по-лошо стана в 5-ия гейм, когато, въпреки че водеше с 40:15, хасковлията позволи на съперника си да стигне до брейкбол. Последва грешка на Димитров от първи сервис, а в повторното разиграване той прати от форхенд топката далече в аут и така пробивът на Пуй стана факт. Минути по-късно французинът затвърди аванса си, повеждайки с 4:2.

Това статукво се запази и при 3:5 Григор трябваше да сервира за оставане в мача. Той обаче бе изключително концентриран и не даде нито точка на опонента си. Въпреки това мачът изглеждаше предрешен, когато Люка Пуй застана на линията за сервиране. Французинът явно също бе решил така, но внезапен срив в играта му обърна нещата. Той допусна двойна грешка и други неточности, от които Димитров се възползва по най-добрия начин. Българинът стигна до пробив и изпрати втория сет в тайбрек, в който сякаш възкръсна. Григор летеше по корта, а Пуй бе като кукла на конци в ръцете му. Франсето безмълвно гледаше как нашето момче печели точка след точка и така до 7:0, с което резултатът в мача бе изравнен.

В решителния трети сет Григор Димитров успя да пробие за 3:2, след което до края на срещата спечели своите сервис геймове и си подпечата място в Топ 8 в турнира.

Българинът ще играе за втори път в кариерата си на четвъртфинал в Пекин. Първият бе през 2014 година, когато Гришо бе спрян от Новак Джокович.

ГАЛЕРИЯ С ОЩЕ СНИМКИ ОТ УСПЕХА НА ГРИГОР СРЕЩУ ЛЮКА ПУЙ ВИЖТЕ ТУК!!!