България на крачка от Европейското

Волейболистките от националния отбор на България са на крачка от класиране за Европейското първенство през 2017 година в Азербайджан и Грузия. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов обърнаха и надиграха Черна гора с 3:1 (26:28, 25:11, 25:12, 25:18) в първия си мач от втория турнир в Група Е от квалификациите, игран тази вечер пред едва около 100 зрители в спортната за;а в Пиатра Нямц (Румъния).

Така българките са еднолично начело в общото временно класиране с 4 победи от 4 мача, 12 точки и геймово съотношение 12:1. На българските "лъвици" им трябва само още един спечелен гейм в оставащите два мача, за да си подпечатат класирането за Евро 2017. От друга страна черногорките, които са водени от бившия селекционер на България Драган Нешич, са на 3-о място с 1 победа, 3 загуби, 4 точки и с минимални шансове за второто място в крайното класиране, което ще им даде право на участие в допълнителните квалификационни плейофи. Утре (23 септември) във втория ден на турнира в Пиатра Нямц България играе с аутсайдера Швейцария, а Черна гора излиза срещу домакините от Румъния в директен спор за второто място. Срещите са съответно от 19,45 и 17,00 часа българско време.

Първият гейм започна много добре за българките, които поведоха с 8:6 и 16:13, но в крайна сметка Черна гора го измъкнаха след драматично 28:26. За началото на втората част селекционерът Иван Сеферинов направи две промени, като на игрището се появиха Гергана Димитрова и Мария Данчева съответно на местата на Славина Колева и Вероника Бежандолска. Реакцията на българските волейболистки бе мигновенна и равенството в геймовете дойде след разгромно 25:11. Третият гейм също бе бърз за България - 25:12 и 2:1. Четвъртата част също премина под диктовката на България - 25:18 и 3:1.

Над всички за българския тим бе Емилия Николова със страхотните 20 точки (3 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака), а капитанката Елица Василева добави още 12 точки (1 блок, 1 ас, 27% ефективност в атака и 27% перфектно посрещане) за победата. За отбора на Черна гора Татяна Бокан реализира 17 точки.

БЪЛГАРИЯ - ЧЕРНА ГОРА 3:1 (26:28, 25:11, 25:12, 25:18)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 7, Емилия Николова 20, Елица Василева 12, Славина Колева 4, Вероника Бежандолска 1, Нася Димитрова 9 - Кристин Колчагова-либеро (Гергана Димитрова 5, Мария Данчева 7)
Старши-треньор: Иван Сеферинов
ЧЕРНА ГОРА: Тамара Роганович 2, Николета Перович 2, Татяна Бокан 17, Ксения Иванович 12, Ана Оташевич 1, Мария Милович 6 - Мелиса Ченович-либеро (Йелена Чвийович 5, Даниела Джакович, Мария Сандич, Евгения Миливойевич)
Старши-треньор: Драган Нешич.