Най-голямото шоу на земята в цифри

Огънят на Рио 2016 угасна в неделя, отбелязвайки края на 16 забележителни дни на спортен екшън. Над 10 000 атлети от 207 нации се надпреварваха в 31 спорта в Бразилия, разпределяйки помежду си 306 медала. Те чупиха рекорди, писаха история, утвърждаваха легенди и раждаха суперзвезди. BBC Sport подбра някои ключови цифри от това велико спортно събитие.

На втора поредна олимпиада и за 17-и път като цяло САЩ оглавяват таблицата с 43 златни медала. Общият брой на спечелените от американците медали - 116, се нарежда на второ място в историята след игрите в Лос Анджелис 1984, когато спечелиха 174. САЩ доминираха в атлетиката, където прибраха 31 мeдала (13 от които златни) - с 20 повече от втората Ямайка, която извоюва 6 златни. Щатите господстваха и в басейна, спечелвайки 33 от раздадените 104 медала, което представлява 32%. От тях 16 златни. Най-близкият им съперник - Австралия, се утеши с 10 медала в плуването (три златни). Триумфът на САЩ в Рио бе затвърден и с два исторически крайъгълни камъка - отборът задмина котата 1000 златни медала и 2500 олимпийски медала, с което увеличи порядъчната си преднина на върха на вечната олимпийска таблица за медали.

Три нации спечелиха първия в историята си олимпийски медал - Фиджи (мъжкият отбор по ръгби), Йордания (Ахмед Абугхауш - таекуондо до 68 кг) и дебютантът Косово (Майлинда Келменди - джудо до 52 кг).

Държавите, спечелили половината или повече от медалите си в един спорт, са: Куба - бокс, Азербайджан - борба, Узбекистан - бокс, Северна Корея - вдигане тежести, Ямайка - лека атлетика, Турция и Иран - борба, Тайланд - вдигане тежести, Кения - лека атлетика, Малайзия - бадминтон, Етиопия - лека атлетика.
Американците отново доминира на подиума при спортистите с най-много медали. Тук най-ярко блести Майкъл Фелпс редом с плувкинята Кейти Ледеки и гимнастичката Симон Байлс, които затвърдиха глобалната репутация на своята страна. След петите си игри Фелпс вече има във витрината си 28 медала (23 златни, три сребърни и два бронзови) благодарение на поредния фантастичен триумф в басейна. Ледеки, 19 г., след единственото си злато в Лондон през 2012 г. се обзаведе с нови 4 златни плюс сребърен в свободния стил. При олимпийския си дебют 19-годишната Байлс пък прибави към забележителната си колекция още 4 златни и един бронзов медал.

В своята последна олимпиада ямаецът Юсейн Болт затвърди своя статут на най-велик спринтьор за всички времена, грабвайки още 3 златни медала, с което постигна безпрецедентен олимпийски "трипъл-трипъл" на 100, 200 и 4x100 м. С деветте си златни медала в олимпийската атлетика Болт се изравни с американската звезда в спринта и дългия скок Карл Люис и финландската легенда в дългото бягане Пааво Нурми.

10. Емил Затопек (Чех) - 1948, 1952 - 4 златни, 1 сребърен

Японецът Кохей Учимура стана първият гимнастик от 44 г., дублирал триумфа си в многобоя в Рио. Той помогна на Япония да спечели и отборното злато за пръв път след игрите в Атина през 2004 г. Южна Корея пък за пръв път грабна и 4-те златни медала в стрелбата с лък и продължава да доминира в този спорт. От последните 36 златни медала в стрелбата с лък (в рамките на 4 олимпиади) Южна Корея е спечелила 23 - което е 76.67%.

Британецът Мо Фара стана първият спортист, постигнал дубъл на 5000 и 10 000 м на две поредни олимпиади след Ласе Вирен от Финландия в Мюнхен 1972 и Монреал 1976. Анди Мъри от Team GB пък стана първият спортист, защитил олимпийската си индивидуална титла в тениса в един и същи ден с Джъстин Роуз, който спечели първото злато в голфа на олимпиада от 112 г. Световният рекордьор Аштън Итън от САЩ пък стана първият атлет, спечелил злато в две поредни олимпиади в десетобоя след постижението на британеца Дейли Томпсън на игрите през 1980 и 1984 г. Итън изравни и олимпийския рекорд в точките - 8893. Елейн Томпсън от Ямайка пък стана първата жена, постигнала дубъл на олимпиада от 28 г. след Флорънс Грифит-Джойнър в Сеул през 1988 г. А китайката Ву Минся е първата състезателка, спечелила 5 олимпийски златни медала в скоковете във вода от 3-метров трамплин синхронно заедно с Ши Тинмао.

Общо в Рио бяха поставени 27 нови световни рекорда в седем олимпийски спорта: стрелба с лък, лека атлетика, модерен петобой, колоездене на писта, стрелба, плуване и вдигане на тежести. Американската плувкиня Ледеки е притежателка на два от тях - на 400 и 800 м свободен стил. Рекордът в отборното преследване при колоездачките бе счупен три пъти от британките Кейти Арчибалд, Елинор Баркър, Джоана Раузъл-Шанд и Лаура Трот. В леката атлетика 17-годишният рекорд на Майкъл Джонсън пък бе отнесен от южноафриканеца Уейд ван Никърк, докато етиопката Алмаз Аяна смаза световния рекорд за жени на

10 000 м с постижение 29, 17.45 мин, което е с цели 14 секунди по-добро от времето на Уанг Хунся от 1993 г. Златната медалистка Анита Влодарчик пък счупи собствения си световен рекорд в хвърлянето на чук за жени с дистанция от 82.29 м - за полякинята това е шеста корекция на рекорда в дисциплината.