Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Шоу на Бака и страхотна драма на "Сан Сиро"

Италианският гранд Милан стартира Серия "А" с много драматична победа. "Росонерите" надвиха с 3:2 Торино на Синиша Михайлович след голово шоу на Карлос Бака, който вкара хеттрик. Герой обаче стана 17-годишният Джанлуиджи Донарума, който парира дузпа в 95-ата минута на Андреа Белоти за евентуално 3:3 и донесе първите три точки на "червено-черните".

Колумбийският таран откри головата сметка на Милан в 38-ата минута с глава, но Белоти също с глава изравни в 48-ата минута. Голаджията на домакините вкара за първи път три гола в Италия с попадения в 50-ата минута и 62-ата минута от дузпа. Резервата Даниеле Безале в 90-ата минута намали, а драмата стана пълна в 94-ата минута. Реферът Антонио Дамато отсъди дузпа за гостите и даде червен картон на Габриел Палета, въпреки че неговата фланелка бе разкъсана от Белоти, докато двамата се дърпаха. Това вбеси играчите на домакините, но след секунди около 30 000 по трибуните празнуваха.
Причината затова бе отличното спасяване на Донарума, който изби изстрела от бялата точка.

Двамата треньори Винченцо Монтела на "росонерите" и Синиша Михайлович на "биковете" дебютираха начело на своите отбори, като заложиха на схемата 4-3-3. Сърбинът до април месец бе треньор именно на "червено-черните", като бе крайно мотивиран да огорчи старта на сезона на своя бивш тим.

Сусо, Мбайе Нианг и Карлос Бака водеха атаката на "червено-черните", докато Адем Ляич, Андреа Белоти и Хосеф Мартинес започнаха от първата минута в атака за Торо. Нианг пропусна в 15-ата минута, а след това и Лаич можеше да стреля по-добре. Бившият играч на Рома и Интер бе заменен принудително в средата на първата част.

В 38-ата минута Иняцио Абате се измъкна зад гърба на Кристиан Молинаро и намери връхлитащия Бака, който с глава не остави шансове на Даниеле Падели за 1:0. Това бе негов 19-и гол в Серия "А", като се разписа в четвърти пореден мач в първенството.

Втората част изненадващо започна с гол за гостите. Молинаро центрира отляво, а Белоти надскочи Палета и Алесио Романьоли и прати топката в мрежата за 1:1. Само 123 секунди по-късно Бака отново бе в прегръдките на своите съотборници. Голмайсторът бе намерен от Нианг, като се възползва от груба грешка в защитата на "биковете" и отново даде аванс на "росонерите".

Джакомо Бонавентура бе повален в наказателното поле от Джоел Оби и Милан получи право да изпълни дузпа, която Бака реализира за 3:1. Така той стана първият играч от 2007 година, който вкарва хеттрик на старта в Серия "А". Тогава това стори Давид Трезеге от Ювентус.

Нападателят можеше да вкара и четвърти гол, но сбърка останал сам срещу Падели в 68-ата минута.
Донарума също трябваше да показва класа. Бака пък бе изпратен с овации при смяната с Луис Адриано в 87-ата минута.

В последната минута на редовното време Базели намали с диагонален удар и върна надеждата на гостите, които натиснаха, а в 94-ата минута получи право да изпълнят дузпа. Палета и Белоти се дърпаха, като на аржентинеца с италиански паспорт бе със скъсана наполовина фланелка от схватката, но въпреки това бе изгонен за втори жълт картон и Торо получи дузпа. Донарума се хвърли наляво и парира изстрела на Белоти за радост на "червено-черните", които тръгнаха с победа и прекъснаха серията от седем години без загуба за Торино в първия кръг.

Гостите останаха без победа над Милан от 18 мача, а от 1985 година нямат победа на "Сан Сиро" срещу тях. Бака пък има 13 гола в шампионата за 2016 година, като само Гонсало Игуаин има повече от него - 21. Другата седмица миланският гранд гостува на Наполи.