Жалко! Григор се лиши от мечтания финал (видео)

Григор Димитров отстъпи драматично на Марин Чилич на полуфиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Синсинати. Най-добрият български тенисист загуби с 6:4, 3:6, 5:7 и пропусна отлична възможност за първи път в кариерата си да стигне до финал на състезание от тази категория. Той на два пъти повеждаше с пробив в третия сет, но не съумя да затвори двубоя в своя полза и в крайна сметка се предаде след близо два часа и половина игра.

Мачът на Централния корт стартира малко след 04:00 часа българско време, но след само един изигран гейм беше прекъснат заради дъжд. Принудителната пауза продължи цели два часа.

Димитров имаше огромна мотивация да запише първи успех срещу Чилич и да си отмъсти на хърватина, който само преди две седмици го елиминира още на старта на олимпийския турнир. Подновяването на играта дойде при 1:0 за Чилич и 40:30 за Григор във втория гейм. Хасковлията пласира мощен сервис и изравни резултата.
И двамата имаха трудни моменти при подванията си, но успяваха да се измъкнат. В седмия гейма Григор получи две възможности за пробив и още първата бе реализирана. 14-ия в световната ранглиста хърватин не успя да се добере до шансове за връщане на пробива. Димитров сервира за сета при 5:4 и въпреки леките колебания, изразени в една двойна грешка, затвори първата част.

Димитров имаше инициативата и в първите минути след паузата, но един лошо лошо изигран гейм му струва скъпо. При 2:3 серивсът на българина го предаде, той направи две двойни грешки и Чилич взе аванса, от който се нуждаеше. Оттук нататък за хърватина не бе проблем с помощта на бомбения си начален удар да изравни резултата в сетовете - 6:3.

Разочарованието у Григор не му попречи рано да поведе с 2:0 в решителната трета част. За негово съжаление елементарни грешки позволиха на Чилич веднага да върне пробива. Сценарият се повтори още веднъж няколко минути по-късно: Диммитров дръпна с 4:2, но още в следващия гейм съперникът му отговори с рибрейк.
Развръзката настъпи по много болезнен за българина начин. При 5:5 той водеше с 30:0 на свой сервис, но сбърка в три поредни разигравания. На всичкото отгоре, когато трябваше да спасява точка за пробив, човек от публиката го разсея с подвикване и Григор изкара топката в аут. Чилич лесно взе слдващия гейм и приключи нещата в своя полза. във финала той ще срещне олимпийския шампион Анди Мъри, който елиминира Милош Раонич с 6:3, 6:3.

За Григор остава утехата, че направи най-силния си турнир от много време насам и отстрани последователно Жил Симон, Стан Вавринка и Стийв Джонсън. От утре българинът ще се завърне в Топ 30 на ранглистата, а това означава, че ще бъде сред поставените в започващия на 29 август US Open.