Болт си е Болт - олимпийски шампион на 100 м за трети пореден път (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Юсейн Болт продължава да пише история. Той стана първият атлет в историята с три олимпийски титли на 100 метра. Феноменът от Ямайка стъпи на олимпийския връх на 100 метра за трети пореден път и вече има в актива си седем златни медала от форуми под петте преплетени кръга.

Световният рекордьор в дисциплината триумфира в Рио де Жанейро с постижение от 9.81 сек (+0.2 м/сек), негов личен рекорд за сезона. Олимпийският първенец на 100 м от Атина 2004 и бронзов медалист от Лондон преди четири години Джъстин Гатлин, който беше освиркван от публиката по трибуните, вече има пълен комплект олимпийски отличия на 100 м с второто си място с 9.89 сек. Третият от планетарния форум в Пекин през 2015-а Андре де Грас (Канада) подобри личния си рекорд в дисциплината, след като спря хронометрите на 9.91 сек и спечели бронз в дебюта си на олимпийски игри.

Общо шестима от финалистите слязоха под 10 секунди. Йохан Блейк (Ямайка) финишира четвърти с лично постижение за сезона от 9.93 сек. Акани Симбине (РЮА) зае петото мясот с 9.94 сек, а Бен Юсеф Меите (Вирджински острови) се нареди шести с 9.96 сек. Единственият представител на Европа във финала Джими Вико (Франция) завърши седми с 10.04 сек, а на осмата позиция се класира Трейвън Бромел (САЩ) с 10.06 сек.

"Очаквах да бягам по-бързо, но съм щастлив, че спечелих. Направих каквото трябваше да направя", сподели Болт след състезанието.