Елизабет Данаилова и румънец най-добри на "Дема Къп"

Българката Елизабет Данаилова и румънецът Филип Кристиан Джану спечелиха титлите на международния турнир по тенис за юноши и девойки до 18 години "Дема Къп" от календара на международната федерация по тенис ITF. Във финала при девойките Данаилова победи убедително румънката Кармен Роксана Ману с 6:1 6:3. След като загуби първия гейм, българката спечели девет поредни за 6:1 и преднина от 3:0 във втория сет, след което удържа аванса си в продължилия малко повече от час двубой. По пътя към титлата 18-годишната тенисистка загуби само един сет - срещу Изидора Живкович (Сърбия) в първия кръг, след което отстрани състезателки от България, Русия, Молдова и Румъния. Освен Данаилова, още пет българки спечелиха точки за световната ранглиста на ITF до 18 години, достигайки до осминафиналите - състезателките на домакина "Дема" Михаела Кафтанова и Розалина Юсева, както и Велизара Филева, Ивон Михалева и поставената под №1 в схемата Зиновия Ванева.

При юношите първият поставен Филип Кристиан Джану, който ще навърши 15 години след месец, спечели втората си титла от турнир на ITF с успех във финала над своя сънародник Владислав Мелник с 6:2 6:4. Джану се представи отлично в София, като по пътя към финала бе загубил само шест гейма в четири мача. Най-добър резултат от българите постигна класиралият се за полуфиналите Златан Палазов. Габриел Евтимов достигна до четвъртфинал, Калоян Вълчев - до осминафинал, а останалите ни представители отпаднаха в първи кръг. Палазов и Вълчев се класираха за финала на двойки, но го загубиха от румънците Цезар Крету и Матей Адриан Георгеску с 5:7 6:2 6:10. При девойките шампионки на двойки станаха турските тенисистки Зейнеп Ерман и Ебру Зейнеп Язган. "Дема Къп" бе поредното състезание, което премина при отлична организация на кортовете на СК "Дема" в София. Турнирът се проведе с подкрепата на партньорите на клуба "Виваком", "Девин", "Ролман", "Евроинс", "Милки Груп", "Биодерма".