Левски решава всичко на "Герена", мощна подкрепа за "сините" в Марибор (видео+снимки)

Отборът на Левски за първи път от дълго време не допусна гол в своята врата при гостуване в мач от евротурнирите, след като завърши 0:0 с Марибор в първи мач от втория предварителен кръг на Лига Европа. С невероятна подкрепа на над 1200 фенове на "сините" в Словения столичани можеха да си тръгнат и с победата при повече късмет в последните минути. Въпреки това играчите на Люпко Петрович се завръщат в България с много по-голямо самочувствие, тъй като видяха че противникът не е толкова страшен и при очакващата се огромна подкрепа на "Герена" от хилядите зажаднели за евромачове левскари тимът влиза вече като фаворит, а не както бе преди тази среща в ролята на аутсайдер.

Люпко Петрович заложи на две от летните попълнения - Димитър Пиргов и Антонио Аниете. Изненади при "сините" липсваха, а домакините излязоха също с очаквано офанзивен състав пред около 9000 зрители на стадион "Лютски врът".

Още във втората минута Боян Йоргачевич не прецени центриране от корнер, но топката бе изчистена от защитата пред него. Първият удар на "сините", които играха в "жълто", бе в 13-ата минута на Джереми де Ноойер, който мина далеч от целта.

Секторът за гостите бе препълнен, а освен това стотици левскари имаше и в Сектор "А", като те не спряха да подкрепят столичани.
Хотич стреля в 21-ата минута за Марибор, но извън вратата. Последваха два слаби удара на Аниете и Връховец в ръцете на двамата вратари, а в 30-ата минута за груб фаул Христов получи жълт картон. Веднага след Костадинов също бе санкциониран. Последните минути на първото полувреме добра комбинация между Нар и Христов можеше да завърши с гол, но Ханданович спаси.

На почивката Дарко Миланич направи две промени, като Вршич и Байде замениха Салалич и Връховец. В 55-ата минута грешка Таварес бе оставен непокрит, но стреля над гредата от 12 метра.

Изненадващо след 60-ата минута Левски започна да бърка много лесно и върна самочувствието на домакините, които получиха и подкрепата на публиката. Таварес стреля във вратата в 67-ата минута, но Йоргачевич спаси.
Тимът от София обаче започна трудно да задържа топката. Хвърлилият много сили Христов бе заменен след пореден удар в главата от противников бранител в 70-ата минута от Бабатунде Адениджи.

Новото попълнение на Марибор Омориги влезе на мястото на Новакович в 75-ата минута. Три минути по-късно Адениджи нахлу в наказателното поле, след като преодоля бранител и стреля силно, но Ханданович спаси. Това бе най-чистото положение в мача до този момент. 100 секунди след това Бабатунде също имаше шанс да стреля, но този път го стори доста лошо.

В 83-ата минута след корнер на домакините Таварес бе оставен непокрит и удари горната греда на "сините". Петрович реши заложи на Мики Орачев, като извади своя най-техничен играч Антонио Аниете в последните минути. В даденото четириминутно продължение Костадинов бе близо до гол, след като засече центриране отдясно, но топката мина на сантиметри от дясната греда.
Играчите заслужено поздравиха невероятните си фенове, които вече поръчват билетите за след седмица. Призивът на феновете от Словения и всички в тима е следния: "Всички на "Герена", тъй като заедно можем да продължим".

Тимът записа първо равенство 0:0 далеч от София в евротурнирите от август 2010 година, когато гостува на АИК (Стокхолм) в плейоф за влизане в Лига Европа, като всички обичащи "сините" се надяват и срещата-реванш да завърши по начина, по който завърши тогава - 2:1, което би гарантирало първо преодоляване на противник от този мач насам. Интересното е, че "сините" не са отстранявали тим, именно от АИК, тъй като след това в груповата фаза играхана разменено гостуване, а следващите години последваха отпадания в първите мачове със Спартак Търнава, Сараево, и Иртиш (Павлодар).
След Казахстан имаше тежка дупка без евроучастие, която най-накрая приключи в Марибор, а пълните с ентусиазъм фенове на Левски жадуват да видят за първи път "Герена" пълен след откриването на новата трибуна.

Игралият в жълто отбор от София прекъсна серията си от четири поредни загуби с този цвят на екипа в Европа в своя мач 195 в турнири, но пък остана без гол с жълтия екип от 2009 година.

Старата лисица Петрович нареди отлично своите играчи, които изненадаха и не оставиха шансове на словенците, но сега идва по-трудното. "Много тежък мач ни чака, но много, много тежък и за тях", коментира шампионът на Европа с Цървена звезда веднага след срещата. Опитът му е безценен и всички вече се надяват, че крие някой коз за реванша.
МАРИБОР - ЛЕВСКИ 0:0

МАРИБОР (4-2-3-1): Я. Ханданович; А. Ходжич, Шме, М. Шулер, Янза; Връховец (46-Вршич), Капа; Хотич, Таварес, Салалич (46-Байде); М. Новакович (75-Омориги)
ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Йоргачевич; С. Александров, Пиргов, А. Александров, В. Минев; Де Ноойер, Костадинов; Прохазка, Аниете, Нар; В. Христов (70-Бабатунде)
СЪДИЯ: Кристиан Балай (Румъния)
Жълти картони: Христов, Костадинов, Йоргачевич - Л
СТАДИОН: "Людски врът", 9000 зрители
НАЧАЛО: 21:00 часа