Короната е за Португалия и Кристиано, резерва прободе Франция в сърцето (видео)

Отборът на Португалия за първи път в историята си стана европейски шампион, след като надигра домакина Франция във финалния сблъсък за титлата на Евро 2016, игран на "Стад дьо Франс". Гола реализира Едер в 109-ата минута. Голямата звезда Кристиано Роналдо напусна с контузия в коляното още в 25-ата минута, ала щастливата му приказка предстоеше да бъде дописана. След като беше превързан, често се превъплъщаваше в ролята на асистент треньор от тъчлинията и вдъхна душа на своя отбор. Това е най-големият успех в историята на португалския футбол на национално ниво и издигна Кристиано и неговите съотборници сред най-великите.

В началото Дидие Дешан разчиташе в атака на Оливие Жиру, подпомаган от Антоан Гризман и Димитри Пайе. Самюел Юмтити партнираше на Лоран Косиелни в защитния вал. Нголо Канте отново не попадна сред титулярите. Фернандо Сантош не изневери на своята схема 4-4-2 с централни нападатели Кристиано Роналдо и Нани. Пепе се завърна в състава, където бе и младият Ренато Санчес.

Срещата започна с първа опасност пред Юго Лорис. В четвъртата минута Нани овладя на гърди след дълго подаване и шутира мигновено от въздуха - над гредата. В шестата Сисоко стреля мощно от дъгата, ала също беше далеч от очертанията на вратата. Минута по-късно Гризман се завъртя и отправи удар от малък ъгъл, пращайки топката в аут.

Същата седма минута се оказа ключова в двубоя. В средата на терена Пайе атакува остро Кристиано, съдията не видя нарушение, но всъщност френският национал удари лошо коляното на португалската суперзвезда. CR7 остана да лежи на терена, но след това сякаш се оправи и продължи. В 17-ата Роналдо осъзна, че финалът приключи за него и със сълзи на очи седна на тревата, чакайки лекарска помощ. Перлата на иберийците се върна на терена, но с ясната идея, че най-вероятно няма да може да довърши мача. В 25-ата Роналдо направи жест за смяна, след като усети, че не е пълноценен на игрището. Номер 7 напусна терена, аплодиран и от френските симпатизанти.

Най-доброто положение между травмата и смяната на Кристиано се появи пред Гризман в деветата минута. Нисичкият голаджия се отскубна от своята опека и отправи коварен удар с глава, при който Руи Патрисио се разтегна и изби в корнер. В 34-ата най-дейният през първата част Муса Сисоко се завъртя в наказателното поле и шутира силно - в тялото на Патрисио.

В 38-ата Нани се вклини в защитата на французите, потърси Адриен Силва в наказателното поле, който обаче не стигна до хубав удар. При последвалия корнер Жозе Фонте насочи прекалено високо. В края на полувремето португалците действаха по-активно, но не сътвориха нищо запомнящо се.

Втората част започна с натиск на "сините". Тимът на Дидие Дишан обаче не стигаше до голови положения. Влизането на Кингсли Коман раздвижи играта на французите. В 58-ата той асистира на Жиру, който стреля по земя - лесно за вратаря на "мореплавателите". В 65-ата Коман достави перфектна топка за голмайстора на еврофиналите, комуто не достигнаха сантиметри точност.

Тъмнокожото крило центрира отляво, Гризман се измъкна от Рафаел Герейро и от шест метра насочи с глава мъничко над гредата, като Патрисио беше преодолян. В 67-ата Коман шутира от 23 метра - силно, но встрани. В 72-ата Коман отново се измъкна от защитниците, центрира опасно и топката беше избита в ъглов удар. След изпълнение на корнер не беше отсъдено нарушение на Патрис Евра, а защитникът не можа да се ориентира.

Френският тим продължи да притиска своя съперник, който рядко, но много остро контраатакуваше. Нани изненада Лорис, който очакваше центриране. Стражът се справи, а след това последва великолепна задна ножица на Рикардо Куарешма, която също беше отразена от вратаря. В 81-ата Нани изстреля бомба от 25 метра - над гредата.

В 84-ата Муса Сисоко бомбардира мощно вратата на Руи Патрисио от около 30 метра. Топката беше много добре насочена, но португалският страж реагира и изби. Във втората добавена минута на второто полувреме Жиняк се освободи в наказателното поле, но нацели близката греда. Гризман избяга надалеч за добавката. Това беше най-доброто положение в до момента и дойде секунди преди края на редовното време.

Най-доброто положение за първото положение беше факт в 104-ата минута, когато Едер стреля с глава след корнер, а Лорис успя да отрази. Иначе французите имаха инициативата през първите 15 минути след 90-те, а доминацията им се изрази единствено в два корнера и няколко опасни пробива по аутлинията.

Второто продължение започна с грешка на съдията Клатънбърг. Той видя ръка на Косиелни, а всъщност имаше такава на Едер. Фалът беше на дъгата и Рафаел Герейро разтресе напречната греда, като сантиметри не достигнаха за гол. Само минута по-късно Едер отправи така важния точен шут. Резервният нападател изпрати мощен изстрел от 23 метра, Лорис нямаше как да реагира и топката влезе в долния му десен ъгъл - 1:0 за португалците. До края домакините не съумяха да реагират и загубиха.

Така съдбата сякаш върна на Португалия за провала през 2004 година, когато Гърция вдигна купата в Лисабон. Лузитаните се промъкнаха до трофея след цели шест равенства в редовното време и едничка победа в редовното време - на 1/2-финала. Големият Кристиано Роналдо стана още по-велик, след като стъпи на върха и с националния си тим.

Португалия: Руи Патрисио; Седрик, Пепе, Жозе Фонте, Герейро; Вилиам, Адриен, Ренато Санчес (79 - Едер), Жоао Марио (66 - Моутиньо); Нани, Кристиано (25 - Куарешма)
Франция: Лорис; Саня, Косиелни, Юмтити, Евра; Сисоко, Погба, Матюиди; Гризман, Жиру (78 - Жиняк), Пайе (58 - Коман)