Ами ако реформираме продълженията?

Ами ако реформираме продълженията?

В четирите продължения в елиминационните етапи на Евро 2016 досега – по две в осмина- и четвъртфиналите – само в едно видяхме врата да бъде превземана, и то само с един гол. Голът на Рикарду Куарешма в 117-ата минута позволи на Португалия да спечели за първи път на турнира мач и същевременно отряза билета за четвъртфиналите на Хърватска. В този скучен спектакъл зрителите можеха да проспят допълнителните 30 минути, невярвайки във възможността да се случи нещо голямо.

Четирите случая на продължения се бореха кое да е по-импотентно офанзивно и с по-малко голови положения, като така стояха нещата и в редовното време. Видяхме общо един гол в Португалия – Хърватска и по два в Швейцария – Полша (1:1 и при дузпите 4:5), Полша – Португалия (1:1 и при дузпите 3:5) и Германия – Италия (1:1 и при дузпите 6:5). При тази оскъдица на емоции трябва да се помисли как да се увеличи натискът върху отборите в продълженията да търсят победата и да стрелят към съперниковата врата. Как може да се случи това?

ДА СЕ ОТМЕНЯТ ПРОДЪЛЖЕНИЯТА?

Доста състезания, и то не малки (например мача за Къмюнити Шийлд в родината на футбола), пропускат продълженията, а от това спектакълът с нищо не страда. В случай на равенство в редовното време шампионът и носителят на Купата на Англия преминават направо към изпълнението на дузпи. В последния случай през 2009 г. Челси се наложи с 4:2 след дузпи при 2:2 в редовното време над първенеца Манчестър Юнайтед.

Във Франция така се процедира в Купа Гамбардела (турнир за младежи до 19 години) и Трофея на шампионите, където шампионът и носителят на купата биват разделяни така при равенство в редовното време от 20 издания насам след 1995 година. Кой се оплаква от това? Не и родителите, които трябва да слагат по-рано в леглата малките фенове.

ДА СЕ ВЪРНЕ ЗЛАТНИЯТ ИЛИ СРЕБЪРНИЯТ ГОЛ?

Отхвърлен през 2004 г., „златният гол” (мачът свършва при вкарване на гол в продълженията) и неговият малък брат „сребърният гол” (мачът свършва с края на първото продължение, ако в него е вкарано победно попадение) бяха лошо осъществена добра идея. Франция спечели три пъти със „златен гол” – срещу Парагуай на Мондиал 1998 в осминафиналите (1:0) и после полуфинала и финала си на Евро 2000 съответно срещу Португалия (2:1) и Италия (2:1). Тази „внезапна смърт” бе твърде жестока по всеобщото мнение. След 10 години на съществувание и полемики, Бордът се върна към статуквото. Да забравим този ход!

ДА ИМА НЕОГРАНИЧЕН БРОЙ СМЕНИ В ПРОДЪЛЖЕНИЯТА?

Бордът вече оторизира през март експеримента с 4-та смяна в продълженията. ФИФА избра няколко състезания за целта, включително футболното на Олимпийските игри в Рио де Жанейро (5-21 август) и европейското първенство за младежи до 19 години в Германия (11-24 юли). Тази мярка може да позволи инжектиране на свежа кръв в един период на мача и на турнира (елиминационна фаза), в който организмът на играча вече е понесъл доста умора. Защо тогава да не отидем още по-далеч? Смените са с неограничен брой в баскетбола, хандбала и ръгбито. Защо да не е така и във футбола (само в продълженията)?

ДА СЕ СМЕНИ РЕДЪТ НА ДУЗПИТЕ И ПРОДЪЛЖЕНИЯТА?

Пфу, ама как така?! Да, да, идеята дузпите да се бият преди продълженията има свирепи защитници. Според информация на английския всекидневник „Индипендънт” един човек на име Алекс Фъргюсън (дано не сте го забравили!) е застанал зад този принцип на събрание на елитните европейски треньори, организирано от УЕФА преди две години. Според тази схема първо се бият дузпите, а после се играят продълженията и ако при тях резултатът не се промени, побеждава спечелилият при 11-метровите удари.

Няколко месеца преди Сър Алекс да поеме по този път, трима икономисти бяха публикували проучване в „Джърнъл ъф Спортс Економикс”, в което заключаваха, че идеята за обръщане на реда на продълженията и дузпите увеличава вероятността за вкарване на голове в продълженията средно с между 45-60% („Policy Timing and Footballers' Incentives - Penalties Before or After Extra Time?”). Загубилият при дузпите няма друг избор, освен да търси гол, за да спечели мача, а ако стигне до попадение, съперникът също ще е принуден да гони гол от своя страна. Защо да не го пробваме на Мондиал 2018?

„Екип”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти