Естония спечели Европейската лига

Националният волейболен отбор на Естония спечелиха Европейската лига за мъже за първи път в историята си. Естонците надиграха категорично и без особени проблеми Македония с 3:0 (25:19, 25:13, 25:23) в големия финал на финалната четворка на турнира, игран тази вечер пред едва малко над 500 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

По този начин Естония спечели Европейската лига за първи път, а с това и правото да играе в Световната лига през следващата година. За македонците пък това е втори пореден загубен финал, след като през миналата 2015 година паднаха от Словения също с 0:3. По-рано днес пък Австрия спечели бронзовите медали, след като биха българските "трикольори" също с 3:0.

В началото на първия гейм резултатът бе изравняван три пъти, но с два поредни аса Естония поведе с 5:3. При първото техническо прекъсване естонските волейболисти водеха с 8:5. Естонците продължиха да играят по-добре от Македония, на блокада се справяха много добри, започнаха да трупат преднина и до второто техническо прекъсване водеха с 16:10. Македонските не успяха да намерят противодействие на добрата игра на Естония и прибалтийците спечелиха безпроблемно гейма с 25:19.

Естония започна ударно втората част. С безупречно изпълнение на начален удар играчите на Джордже Крецу затрудняваха максимално тима на Македония, а блокадата им бе на ниво и те набързо поведоха със 7:0 и 8:1. Страхотната игра на естонците продължи и след прекъсването поддържаха солидна преднина, като до второто техническо прекъсване водеха с 9 точки - 16:7. До края на гейма естонците не оставиха шансове на Македония и взеха частта с категоричното 25:13.

Третият гейм започна доста оспорвано с четири изравнявания на резултата. След 4:4 отборът на Македония успя да поведе с 2 точки, с колкото водеше и дп първото техническо прекъсване - 8:6. Естонците изравниха при 9:9, като равенството се запази до 13:13, след което Естония поведе на второто техническо прекъсване с 16:14. Македонският тим успя да изравни резултата при 18:18, последва още едно равенство, след което Естония успя да поведе с 3 точки - 22:19 и задържа преднината си за крайното 25:23 и 3:0.

Най-полезни за Естония станаха Кейт Пупарт (3 аса, 50% ефективност в атака и 37% перфектно посрещане) и Роберт Тяхт (4 аса, 48% ефективност в атака и 38% перфектно посрещане) с по 14 точки за победата. За македонците звездата и капитан на отбора Никола Гьоргиев реализира 17 точки (1 ас и 50% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

МАКЕДОНИЯ - ЕСТОНИЯ 0:3 (19:25, 13:25, 23:25)
МАКЕДОНИЯ: Филип Деспотовски, Никола Гьоргиев 17, Александър Ляфтов 7, Васе Михайлов 2, Гьоко Йосифов 4, Ристо Клопчески 4 - Дарко Ангеловски-либеро (Деян Симовски, Гьорги Гьоргиев 3)
Старши-треньор: Зарко Ристоски
ЕСТОНИЯ: Керт Тообал 3, Рене Теппан 10, Кейт Пупарт 14, Роберт Тяхт 14, Ардо Креек 4, Андрий Аганиц 9 - Райт Рикберг-либеро (Оливер Вено, Денис Лосников-либеро)
Старши-треньор: Джордже Крецу.