Англия бе близо до историческа победа, но я изпусна в 92-ата минута (видео)

Англия пропусна да запише първа победа в свой дебютен мач на европейско първенство, след като завърши 1:1 с Русия в двубой от Група В на Евро 2016. "Трите лъва" поведоха с гол на Ерик Дайър в 73-ата минута, доминираха през по-голямата част от мача, нацелиха и греда, но в крайна сметка допуснаха изравнителен гол във втората минута на добавеното време. Негов автор бе Василий Березуцкий. Това е деветото участие на Англия на европейски първенства, но отборът все още няма победа в дебютния си мач на такъв форум. До момента "трите лъва" имат пет равенства и четири загуби в тези двубои.

Рой Ходжсън заложи на схема 4-3-3, в която Адам Лалана, Рахим Стърлинг и Хари Кейн бяха в предни позиции, а капитанът Уейн Рууни действаше в халфовата линия. Кайл Уокър бе предпочетен пред Натаниел Клайн вдясно на отбраната. Голмайсторът на Лестър Джейми Варди остана на скамейката. Артьом Дзюба очаквано бе на върха на атаката на Русия.

Двубоят започна на много високо темпо и още в третата минута Деле Али стреля опасно от границата на наказателното поле, но топката премина над вратата. В седмата минута англичаните създадоха първото чисто положение. Уокър нахлу отдясно, след което пусна към Лалана, който стреля веднага, но Акинфеев успя да избие. В 12-ата минута Смолинг засече с глава центриране на Кейн от корнер, но ударът на бранителя попадна точно в ръцете на стража на Русия. Пет минути по-късно за първи път се наложи и Джо Харт да се намесва, след като улови топката след удар с глава на Игнашевич, който засече центриране от пряк свободен удар на Шатов. Тези първи минути обаче се развиваха почти изцяло в половината на тима на Слуцкий.

В 22-ата минута Лалана пропусна втора чудесна възможност от началото на този двубой. Крилото на Ливърпул пак получи добро подаване от Уокър и стреля по диагонала, но този път топката премина встрани от далечната греда. В 28-ата минута Хари Кейн вкара топката във вратата на Акинфеев, но след като вече бе прозвучал сигнал за засада на нападателя на Тотнъм.

Рууни също опита изстрел в 35-ата минута, но топката отново бе в обсега на Акинфеев, който боксира без проблем. До края на първата част Дани Роуз направи два опасни пробива отляво, като в първия случай шутира, а във втория центрира остро, но и това не смути руския страж. Така двата отбора се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Англия отправи десет удара по посока на вратата на съперника през тази първа част, като половината от тях бяха точни, но това се оказа недостатъчно, за да може селекцията на Рой Ходжсън да вземе заслужен аванс.

Русия започна по-активно второто полувреме, а в 59-ата минута Дайър за малко не си отбеляза автогол, след като опита да върне топката с глава след корнер пред вратата на Харт. Кълбото тупна и бе напът да прехвърли вратаря, но той внимаваше и успя да избие. В 63-ата минута Смолов стреля много опасно от границата на наказателното поле, но топката премина встрани от вратата. В 70-ата минута късметът обърна гръб на "трите лъва". Удар на Рууни по земя бе избит от Акинфеев, след което топката срещна напречната греда. При добавката и Лалана нацели страничния стълб, макар че дори и да беше точен, нямаше да има попадение, защото той вече бе в положение на засада.

В 73-ата минута логичното се случи! Англичаните получиха право да изпълнят пряк свободен удар точно пред наказателното поле. Кейн прескочи топката, а Ерик Дайър прехвърли стената, прострелвайки Акинфеев, който този път не бе пласиран добре. Това бе вторият гол на играча на Тотнъм за Англия.

Когато изглеждаше, че Англия ще се поздрави с първа победа в своите откриващи мачове на европейски първенства, Русия изравни. Василий Березуцкий се извиси и засече с глава центриране от корнер на Шенников. Топката влизаше във вратата, когато Глушаков също я докосна - 1:1.

Този резултат означава, че отборът на Уелс, който по-рано днес победи Словакия, остава на върха във временното класиране на Група В. Следващият мач на Англия е именно срещу Гарет Бейл и компания.

Англия: Харт; Уокър, Кейхил, Смолинг, Роуз; Али, Дайър, Рууни (78'-Уилшир); Стърлинг (87'-Милнър), Кейн, Лалана

Русия: Акинфеев, Смолников, В. Березутцкий, Игнашевич, Шенников, Нойщетер (80'-Глушаков), Головин (77'-Широков), Кокорин, Шатов, Смолов (85'-Мамаев), Дзюба