Хосе-Мария Лопес за пореден път доказа, че няма по-добър от него в квалификациите на WTCC

Двукратният световен шампион в Световния шампионат за туристически автомобили (WTCC) – Хосе-Мария Лопес просто не остави абсолютно никакви шансове на съперниците си в квалификацията на легендарната 25 километрова писа – "Нюрбургринг".

Още с първата си обиколка в сесията той щеше да спечели квалификацията, но все пак Лопес стартира втора обиколка и с време от 8:35.541 минути разби конкуренцията, както и собствения си рекорд от миналата година на същото това трасе с изумителните – 1.8 секунди. Неговият съотборник Иван Мюлер остана втори, но изоставането му спрямо Хосе-Мария бе направо плашещо – 3.573 секунди.

Водачът в генералното класиране и настоящ световен шампион Лопес заяви веднага след сесията: "Да бъда на тази писта в квалификацията и то движейки се на лимита в тази кола е просто невероятно, най-доброто усещане на този свят. Когато си тръгнахме от трасето през миналата година нямах търпение да се завърнем, а сега е още по-невероятно, след като успяхме да победим обиколката си от миналата година и то с 80 килограма повече тегло. Имах увереността да натискам, но понякога просто трябва да си на лимита. Когато видях времето си бях наистина изненадан".

Друг много добре представил се пилот бе Том Коронел за частния отбор на ROAL Motorsport с Chevrolet Cruze, който записа страхотен тур и се класира на третата позиция. Холандецът бе с половин секунда по-бърз от водещият заводски пилот на отбора на Honda – Норбърт Михелис, който пък от своя страна бе с половин секунда по-бърз от Том Чилтън.

Ники Катсбург с LADA бе последният, който прекоси финалната линия в квалификацията и зае шестата позиция. Зад него на седма позиция остана Тед Бьорк с Volvo. Тиаго Монтейро, който е най-близкият преследвач на Хосе-Мария Лопес в генералното класиране зае десетата позиция, което ще му позволи да стартира от полпозишън в първото състезание за уикенда.

Програмата във WTCC ще продължи с двете състезания в събота, като първото стартира в 12:20 часа българско време.