Ювентус със златен дубъл в Италия! (видео + галерия)

Ювентус вдигна и Купата на Италия, след като излъга Милан с 1:0 след продължения във финала на "Олимпико". В герой за "бианконерите" се превърна резервата Алваро Мората, който реализира единствения гол в 110-ата минута на двубоя, който опроверга предварителните прогнози за лесен успех на "Старата госпожа". Това е 11-а Купа на Италия за Ювентус, който постигна нещо невиждано в славната си история - за първи път "Старата госпожа" печели дубъл два поредни сезона.

Считаният за аутсайдер тим от Милано доминираше през по-голямата част от игровото време, но му липсваше завършващия удар. Загубата от Ювентус означава и пълен провал за сезона на "росонерите", които завършиха 7-и в Серия А и се надяваха чрез Купата да вземат билет за Европа.
Ювентус с втори поред дубъл в Италия
Футболистите на Ювентус започнаха активно в началните минути, но постепенно изпуснаха инициативата в ръцете на Милан. В 8-ата минута звездата на Ювентус Пол Погба беше повален в наказателното поле и претендираше за дузпа, но такава не последва.

Стражът на Юве Нето се отличи с добра намеса в 15-ата минута, когато боксира топката след ъглов удар. В 18-ата минута Стефан Лихтщайтер се размина с жълт картон, след като фаулира в нападение Сапата при опита си да достигне до топката след пас на Дибала. Минута по-късно отново аржентинецът беше в основата на интересна акция на Юве, като намери Евра на фланга, но центрирането на французина не се получи.
Отговорът на Милан не закъсня. В 23-ата минута Бонавентура пропиля най-добрата възможност за Милан, след като от близо опита да изненада Нето, но вратарят на Юве се справи. Малко по-късно и Матия де Шилио пробва да изненада Нето със силен удар отдалеч, но малко не му достигна да намери целта. В 30-ата минута съставът на "росонерите" получи право да изпълни пряк свободен удар след нарушение на Погба срещу Хонда. Зад топката японецът, но ударът му не затрудни отбраната на Ювентус.  В 35-ата минута опитният защитник на Ювентус Джорджо Киелини едва не беше изваден от строя след въздушен двубой с Карлос Бака, но за щастие се размина без сериозна контузия. В 38-ата минута "росонерите" организираха страхотна атака след грешка на Евра, но завършващият удар на Поли разочарова. В 44-ата вратарят на Милан Донарума си направи рискован експеримент, като се опита да дриблира рожденика Манджукич и за малко не му направи най-добрия подарък за празника.

Втората част започна вихрено, а първата опасност беше пред вратата на Ювентус. Де Шилио стреля, но Нето спаси. В следващата атака овациите бяха за колегата му Донарума, който пресече подаване към Манджукич. В 50-ата минута Погба стреля директно от фаул, но топката срещна стената и излезе в ъглов удар. В 58-ата минута Ювентус опасно се оголи в защита, което позволи на Калабрия да нахлуе отляво и да отправи центриране в наказателното поле, но там вече отбраната на торинци се справи. Малко по-късно последва и първата смяна в мача, като играта напусна Патрис Евра, а на негово място заигра Алекс Сандро. В 68-ата минута Ювентус създаде най-сериозната опасност след пробив на Погба. Французинът стреля отблизо, топката рикошира в крак на защитник на Милан, но вратарят Донарума внимаваше и спаси.

В последния четвърт час Ювентус вдигна оборотите в търсене на развръзка на мача, но Милан се бранеше добре. Играчите на Алегри пробваха да поразят целта с далечни удари, но тази стратегия не им донесе успех и в крайна сметка редовното време завърши без отбелязан гол.
В продълженията двата отбора се дебнеха за грешки и Ювентус имаше възможност да се възползва от такава на Монтоливо в края на първото, когато топката попадна у Погба, но  силният му удар беше отразен. Последваха силни минути за Милан. Първо Де Шилио пробяга почти целия терен, но устремът му беше спрян в наказателното поле. След това Карлос Бака опита акробатично изпълнение, но замисълът му не успя. Така се стигна до 110-ата минута, когато най-сетне възелът беше разсечен. Хуан Куадрадо центрира към влезлият преди минута като резерва Алваро Мората, който беше оставен непокрит в наказателното поле и младият испанец не сгреши - 1:0 за Ювентус. "Росонерите" се хвърлиха "ва банк", като включиха в арсенала си и симулации за дузпа, но опитът на Хонда беше твърде наивен и японецът получи жълт картон. Последната възможност за Милан беше в добавеното време, когато Маури отправи мощен удар, на който не му достигна малко точност.

Така в крайна сметка Ювентус добави и Купата към титлата и завършва сезона със златен дубъл в Италия.