Саутхамптън извоюва място в Европа в историческия си сезон (видео)

В най-силния си сезон от 31 години насам Саутхамптън заслужи правото да играе в Лига Европа след успех с 4:1 над Кристъл Палас в двубой от последния кръг на Премиършип. Трите точки гарантираха, че съставът на Роналд Куман няма как да изпадне от топ 6 дори ако Манчестър Юнайтед не загуби мача си срещу Борнемут, който днес не се състоя. Засега "светците" са пети с равен брой точки с "червените дяволи". Губещ във въртележката засега е Уест Хам, който трябва да се моли Юнайтед да надвие Кристъл Палас във финала за Купата на Англия. Ако това стане, ще се освободи евроквота и за "чуковете". Успех на "орлите" на "Уембли" обаче ще ги прати тях в Европа.

Саутхамптън успя да поведе едва две минути преди почивката и то заради груба грешка на Хулиан Сперони, който изби кълбото в краката на Садио Мане. За тъмнокожия нападател това е гол в осми пореден мач за първенство, след като преди това не беше реализирал в 19 последователни кръга.

Красиво изпълнение на Грациано Пеле с глава в 61-ата минута още повече вдигна настроението на "Сейнт Мери", но набързо бившият играч на клуба Джейсън Пънчиън върна напрежението по трибуните.

Ключовият момент дойде в 75-ата минута, когато Пап Суаре и Ейдриън Мариапа натиснаха Садио Мане и го фаулираха, а съдията Майкъл Оливер отсъди дузпа, макар да не беше толкова сигурно, че нарушението беше в границите на наказателното поле. Изненадващо зад топката застана Райън Бертранд, който за малко да пропусне, но все пак топката стигна до мрежата - 3:1.

В 86-ата минута Стивън Дейвис оформи крайния резултат и окончателно отвори вратата на "светците" към Лига Европа.

Стоук Сити финишира кампанията с рекордните за себе си 63 точки в елита. Освен това тимът е в осмицата за четвърта поредна кампания.