"Синьо-червени" шампиони! Суарес короняса Барса (видео+галерия)

Отборът на Барселона е новият стар шампион на Испания. Каталунците спечелиха с 3:0 гостуването си на Гранада в двубой от последния кръг и се поздравиха с 24-ата си шампионска титла. Луис Суарес реализира хеттрик за успеха (22, 38 и 86) на "Лос Карменес" и е сигурният нов носител на наградите "Пичичи" и "Златната обувка" с 40 гола в Ла Лига. "Бяло-червените" домакини си бяха осигурили оставане в елита предния кръг и впрегнаха всички възможни сили за съпротива, включително и немалко груби нарушения. Вече като установена традиция титлата не се връчва веднага след спечелването на шампионата и ще бъде връчена в началото на новия сезон.

Луис Енрике разположи оптималния си състав, воден от Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Марк-Андре тер Стеген замени контузения Клаудио Браво. Андалуският тим, който беше сигурен за мястото си в елита, излезе във формация 4-2-3-1 с централен нападател Юсеф Ел Араби.

Гранада - Барселона Срещата започна с брутално влизане в крака на Неймар. В четвъртата минута Рубен Перес стъпи зловещо върху левия глезен на Неймар, а халфът дори не получи жълт картон. Бразилецът успя да се отърве без контузия след тежкото нарушение. В седмата минута "синьо-червените" имаха претенции, че топката е преминала голлинията след удар на Жерард Пике. След центриране от корнер Хавиер Масчерано отклони с глава, "тройката" на Барса стреля с глава, а Андрес Фернандес изби около голлинията.

Гранада - Барселона В десетата минута Ел Араби получи дълга топка, но беше притиснат и стреля анемично. При ответната акция Меси шутира от дъгата, а стражът на домакините изби над гредата. В 13-ата Лео впечатли с изумителен фалцов пас към Неймар, но номер 11 не овладя прецизно и топката беше избита. Мачът вървеше в бавничко темпо, като гостите от "Камп Ноу" търпеливо изчакваха своя момент.

Гранада - Барселона Той дойде в 22-ата минута, когато Жорди Алба се вклини отляво, подаде успореден на голлинията пас, а свободният Суарес реализира от два метра на празна врата - 0:1. В 24-ата Мигел Лопеш игра с ръка пред наказателното поле, ала преди това имаше засада на уругвайския нападател, пропусната от страничния рефер. В 29-ата Неймар отново беше изритан много грубо с бутони в глезена, но съдията отново не посегна към джобчето с картони. В 35-ата Меси сбърка далечно подаване, но Адалберто Пеняранда беше застигнат от достатъчно футболисти, за да загуби владението.

Гранада - Барселона В 38-ата Даниел Алвеш успя да играе с топката на самата аутлиния и да я сервира на главата на Суарес, който изправари вратаря на първа греда в малкото наказателно поле - 0:2. Минута по-късно Алвеш се намеси колебливо при остро центриране отдясно. При следващото нападение Неймар предпочете индивидуална игра и стреля фалцово извън целта в опит за красив гол.

Гранада - Барселона - 0:3 И втората част започна с по-дейна на "лос кулес". В 48-ата Неймар центрира опасно към дузпата, но не намери получател. В 55-ата Андрес Фернандес изби топката след удар от фал на Меси. В 58-ата Пике изпусна Фран Рико, който шутира от 18 метра, но Тер Стеген внимаваше и изби. В 60-ата Суарес подаде ниско към далечната греда за Неймар, който обърна посоката на топката, ала стражът се намеси.

Гранада - Барселона - 0:3 В 62-ата Рубен Перес посегна с глава към главата на Неймар след опит за интересен финт на бразилеца. Минута по-късно Меси много хитро изведе включилия се Алвеш, който не центрира прецизно. В 72-ата футболистите на Барселона се нахвърлиха върху бившия си съотборник Исаак Куенка, който не спря играта, след като след травмата на Хавиер Масчерано и Суарес падна на земята. Аржентинският бранител беше сменен от Жереми Матийо.

Гранада - Барселона - 0:3 Към края на срещата домакините се пренесоха по-дълбоко в половината на "блаугранас". В 86-ата всичко вече беше напълно ясно, след като Неймар предостави топката на Суарес и номер 9 заби последното попадение в срещата - 0:3. В 90-ата минута Давид Барал удари греда, макар и в сериозна засада.

Гранада - Барселона - 0:3 Барселона има още един мач до края на сезона - на 22 май срещу Севиля в спор за Купата на краля. Тимът на Луис Енрике може да се поздрави с дубъл, който да поотмие разочарованието след отпадането от Шампионската лига.