Отборът на Kawasaki окупира върха в първата свободна тренировка в Малайзия

Двамата пилоти на отбора на Kawasaki в Световния супербайк шампионат (WSBK) – Том Сайкс и Джонатан Реа оглавиха класирането в първата свободна тренировка на пистата "Сепанг" в Малайзия, която ще бъде домакин на шестия кръг от шампионата през този уикенд.

След скорошното наливане на нов асфалт върху трасето в Малайзия, всички пилоти от WSBK излязоха на пистата с цел да запишат максимално количество информация за представянето на своите мотори и нивата на сцепление на новата настилка. Първоначално обиколките бяха с по над 10 секунди по-бавни от тези през последните две години и особено спрямо рекорда на трасето от 2014-а година, който бе посатвен от Силван Жинтоли – 2:03.002. На всички им отне около 20-25 минути да започнат да записват сравнително добри времена.

Първият, който записа добра обиколка бе бившият световен шампион в MotoGP за 2006-а година – Ники Хейдън, като той бе пръв с време под 2 минути и 6 секунди за обиколка. Хейдън, който има огромен опит на това трасе, остана на върха в класирането до последните секунди на сесията. Неговият съотборник Михаел Ван дер Марк също показа, че скоростта на моторите на Honda е добра и младият пилот успя да запише обиколка със само 1 десета изоставане спрямо Хейдън. Силните им времена обаче не успяха да ги поставят на първите две позиции, защото Реа и Сайкс записаха по 2 финални обиколки, с които превзеха върха, а разликата между двамата бе по-малко от десета в полза на Том Сайкс.

На петата позиция остана новакът в шампионата Маркус Райтербергер с BMW, който записа впечатляващ резултат, имайки предвид, че това бе неговото първо появяване на това трасе. След него на шестата позиция остана пилотът на Yamaha – Алекс Лоус, който ще бъде единствен представител на отбора си, след като Силван Жинтоли падна много лошо по време на последното състезание на "Имола" и ще пропусне целия предстоящ състезателен уикенд. Седми се нареди вторият пилот на BMW – Жорди Торес, който има един подиум на това трасе от второто състезание през 2015-а година. Двамата пилоти на Aprilia – Алекс де Анджелис и Лоренцо Савадори завършиха осми и девети, а топ 10 допълни Леон Камие със своята MV Agusta.

Двойният победител от „Имола“ и намиращ се на втора позиция в световния шампионат – Час Дейвис с Ducati не успя да запише силна бърза обиколка и повече търсеше правилните настройки на своя мотор. Неговото изоставане спрямо пилотите на Kawasaki бе над 2 секунди.