Лавина от тройки в Самоков и финал за Лукойл (видео)

Лукойл Академик ще защитава титлата си в НБЛ, при това в повторение на миналогодишния финал с Балкан (Ботевград). Шампионите затвориха полуфиналната си серия срещу Рилски спортист с 3-0, печелейки с 93:68 в Самоков и осигурявайки си петнадесето поредно участие в спора за златните медали в родното първенство.

Двата тима реализираха общо 26 тройки, като Лукойл Академик завърши с успеваемост 48% от дистанция и 17 успешни от общо 35 стрелби и категорично надигра отбора, срещу който загуби във финала за Купата на България.

Интригата в "Арена Самоков" бе налице само през първата четвърт, която местните баскетболисти започнаха много силно със седем безответни точки, които след това прерастнаха във водачество от 8:15. Последва серия от 9-0 за гостите за 16:15, а след края на тази част, водени от Виденов и Захариев, гостите бяха напред с 24:20.

"Студентите" намериха точния ритъм през втората четвърт, когато за първи път поведоха с двуцифрен аванс - 36:25. Играчите на Тони Дечев демонстрираха изключителен процент от зоната за три точки и се оттеглиха с преднина от 48:35 на почивката след 11/19 в стрелбата от дистанция.

Шампионите влетяха във второто полувреме с 13 точки без отговор и още няколко индивидуални проблясъка на Филип Виденов, които напомниха за най-силните му години, а авансът достигна 61:35. След 30 минути игра в полите на Рила резултатът бе 82:53 в полза на гостите от Правец.

Във финалните 10 минути темпото видимо спадна, а Рилецо успя да свали част от дистанцията спрямо съперника, за да бъде фиксиран краен изход на двубоя от 93:68 за Лукойл Академик.

Филип Виденов бе най-добрият играч на паркета в Самоков с 28 точки. 36-годишният ветеран показа убийствена ефективност от тройката и реализира 8 стрелби от общо 14 опита. Христо Захариев и Желко Шакич също играха силно, завършвайки с 15 и 13 точки.

За Рилски най-много вкара Фрнак Търнър - 19 точки, а Тони Гуджино и Тристан Кери останаха съответно с 13 и 12.

РИЛСКИ СПОРТИСТ - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 68:93 (20:24, 15:24, 18:34, 15:11)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Франк Търнър 19, Златин Георгиев 11, Тристан Кери 12, Тони Гуджино 13, Кори Петрос (Дарин Иванов 3, Георги Бързаков-младши, Николай Стоянов 3, Йордан Бозов 1, Александър Милов 3, Тодор Тодоров, Любомир Киров 3)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Бранислав Ратковица 6, Христо Захариев 15, Филип Виденов 28, Желко Шакич 13, Филип Барович 6 (Крис Минков 8, Николай Колев, Александър Илиев 2, Асен Великов, Павлин Иванов 4, Николай Грозев 2, Димитър Димитров 9)